Keçilerde prepartum uygulanan bazı vitamin ve minerallerin ıgg düzeyleri, oksidatif stres, pasif transfer ve metabolik profil üzerine etkileri
The effects of certai̇n vi̇tami̇ns and mi̇nerals admi̇ni̇stered prepartum on igg levels, oxi̇dati̇ve stress, passi̇ve transfer and metaboli̇c profi̇le i̇n goats
- Tez No: 957167
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TAŞAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, keçilerde gebeliğin son döneminde uygulanan bazı vitaminlerin ve iz elementlerin; annedeki IgG düzeyi, oksidatif stres parametreleri, kolostrum brix ve IgG düzeyleri, metabolik profil test parametreleri ile yavrularda pasif transfer yetmezliği ve oksidatif stres üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sunulan çalışmada gebeliğin 3. ayında bulunan sağlıklı 60 keçi çalışma (n=40) ve kontrol (n=20) grubu olarak ayrıldı. Gebeliğin 3. ve 4. ayında çalışma grubundaki keçilere vitamin ve mineral enjeksiyonları, kontrol grubundaki keçilere ise serum fizyolojik uygulaması yapıldı. Her iki gruptan gebeliğin 3. ayında kan, doğum esnasında kan ile kolostrum örnekleri alındı. Alınan kanlardan IgG, TAS, TOS ve OSİ düzeyleri, kolostrumda ise brix değeri ve IgG konsantrasyonları ölçüldü. Gebeliğin 4. ayında, doğum esnasında ve doğumdan 21 gün sonra alınan kan örneklerinden metabolik profil parametreleri ölçüldü. Oğlaklardan ise doğumdan 24-48 saat sonra IgG ve TP düzeylerinin ölçülmesi için, 72-96 saat sonra ise TAS, TOS, OSİ düzeylerinin ölçülmesi için kan örnekleri alındı. Ayrıca oğlakların doğum ağırlıkları, canlı ağırlık artışları, sağ kalım oranları ve keçilerde mastitis oranları belirlendi. Elde edilen bulgulara göre; Keçilerde, IgG seviyelerinde zamana bağlı (p=0,440) ve yavru sayısına bağlı (p=0,034) olarak anlamlı bir fark oluşmamıştır. TAS, TOS, OSİ değerlerinde zamana bağlı anlamlı değişim görülürken (p0,05). Yavru sayısına göre TAS düzeylerinde anlamlı bir fark görülmezken TOS düzeylerinde iki grupta da düşüş görülmüştür (p0,042) çalışma grubunda OSİ düzeyinde düşüş daha anlamlı olmuştur (p=0,046). Kolostrum brix değerlerinde (p0,05). Oğlaklarda TOS ve OSİ düzeylerinde anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), TAS değerinde anlamlı fark görülmüştür (p=0,011). Doğum ağırlığı ve canlı ağırlık artışında anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Sağ kalım oranlarında çalışma grubunda oğlak kaybı daha az olmuştur (p=0,008). Mastitis açısından çalışma grubunda daha az mastitis vakasına rastlanmıştır. Metabolik profil için ölçülen parametrelerin hepsinin zamana bağlı anlamlı değişim gösterdiği görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of certain vitamins and trace elements administered during the late gestation period in goats were investigated in terms of maternal IgG levels, oxidative stress parameters, colostrum Brix and IgG levels, metabolic profile test parameters, passive transfer failure, and oxidative stress in the offspring. In the present study, 60 healthy goats in the third month of gestation were allocated to two groups: treatment (n=40) and control (n=20). During the third and fourth months of pregnancy, goats in the treatment group received injections of vitamins and minerals, whereas those in the control group were administered physiological saline. Blood samples were collected from both groups in the third month of pregnancy, and blood and colostrum samples were obtained at parturition. From the collected blood samples, IgG, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI) levels were measured, and Brix values and IgG concentrations were determined in the colostrum. Metabolic profile parameters were measured using blood samples collected in the fourth month of pregnancy, at parturition, and 21 days postpartum. In kids, blood samples were collected at 24–48 h postpartum to measure IgG and total protein (TP) levels and at 72–96 h postpartum to assess TAS, TOS, and OSI levels. Additionally, birth weights, live weight gains, survival rates of the kids, and mastitis incidence in the dams were noted. According to the findings, no statistically significant differences were observed in IgG levels based on time (p=0.440) or number of offspring (p = 0.034). While significant time-dependent changes were detected in the TAS, TOS, and OSI values (p0.05). Although no significant difference was observed in the TAS levels according to the number of offspring, a decrease in the TOS levels was detected in both groups (p0.042), with a more pronounced decrease observed in the study group (p = 0.046). The Brix values (p0.05). While no significant differences were observed in TOS and OSI levels among the kids (p>0.05), a significant difference was noted in TAS levels (p = 0.011). No significant differences were observed in birth weight or live weight gain (p>0.05). However, the number of kid lost was lower in the study group (p = 0.008). Fewer cases of mastitis were also observed in the study group. All parameters measured for the metabolic profile exhibited significant time-dependent changes (p 0.05).