Çocuk doktorları, çocuk nörologları ile çocuk ve ergen ruh sağlığı hekimlerinin kekeleyen çocuklar için sevk uygulamaları
Referral practices of pediatricians, pediatric neurologists, and child and adolescent psychiatrists for children who stutter
- Tez No: 957169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuk doktorları, çocuk nörologları ile çocuk ve ergen ruh sağlığı hekimlerinin kekemelik profili gösteren varsayımsal vaka öyküleri üzerinden kekemeliği olan bireyleri tanılama ve sevk süreçlerini incelemektedir. Çalışmaya görevini sürdürmekte olan çocuk doktorları, çocuk nörologları ile çocuk ve ergen ruh sağlığı hekimleri ve asistanları dahil edilmiştir. Hekimlere kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılmış ve çalışmaya toplamda 48 hekim katılmıştır. Bulgular, farklı uzmanlık alanlarına sahip hekimlerin kekemelik değerlendirmesinde benzer yaklaşımlar sergilediklerini ve en çok başvurdukları sevk noktasının dil ve konuşma terapistleri olduğunu göstermektedir. Aile öyküsü ve kaçınma davranışı gibi faktörlerin mesleki deneyim süresi fazla olan hekimlerin sevk kararlarında daha etkili olduğu görülmüştür. Yine sevk kararlarında özel klinik çalışanları için aile öyküsü faktörünün, kamu hastanesi çalışanları için ise görüşme esnasındaki gözlemlerin daha etkili bir faktör olduğu görülmüştür. Hekimlerin kekeleyen birini tanıma durumuna göre sevk kararlarında ise aile öyküsünün daha etkili bir faktör olduğu görülürken, tanımayan hekimlerin tamamının sevk kararlarında ise kekemelik davranışlarının gözlemlenmesinin etkili bir faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how pediatricians, pediatric neurologists, and child and adolescent psychiatrists identify and refer individuals who present with a stuttering profile, using hypothetical case vignettes. A total of 48 physicians, including specialists and residents, participated in the study through snowball sampling. The results indicate that physicians from different specialties show similar approaches in evaluating stuttering. Speech and language therapists were identified as the most frequently preferred referral professionals. Physicians with more years of clinical experience were more likely to consider factors such as family history and avoidance behaviors in their referral decisions. Family history appeared to be more influential among those working in private clinics, while in-session observations were more decisive for those employed in public hospitals. Furthermore, physicians who had previously known someone who stutters relied more on family history, whereas those without such experience primarily based their referral decisions on observed stuttering behaviors. These findings highlight the role of professional experience, workplace context, and personal familiarity with stuttering in shaping referral practices.