İzole ve kompleks talipes ekinovarus hastalarının dismorfik özellikleri ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Dysmorphic characteristics and quality of life evaluation of isolated and complex tali̇pes echinovarus patients
  1. Tez No: 957170
  2. Yazar: ULKAR HUSEYINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Talipes ekinovarus (TEV), konjenital bir ayak deformitesi olup, izole olabileceği gibi sendromik bir durumun parçası da olabilir. Sendromik TEV'de dismorfik bulgular, sistemik anomaliler ve gelişimsel gecikme daha sık görülür. Bu çalışmanın amacı, TEV'li çocuklarda sendromik ve izole formlar arasında klinik özellikler, dismorfik bulgular ve yaşam kalitesi açısından farklılıkları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel çalışmaya, 2012–2022 yılları arasında TEV tanısı alan 90 hasta (37 sendromik, 53 izole) dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi. Dismorfik özellikler detaylı şekilde kaydedildi. Yaşam kalitesi, 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Talipes equinovarus (TEV) is a congenital foot deformity that can occur either in isolation or as part of a syndromic condition. Syndromic TEV is more frequently associated with dysmorphic features, systemic anomalies, and developmental delay. This study aimed to evaluate the differences in clinical characteristics, dysmorphic findings, and quality of life between syndromic and isolated forms of TEV in children. Materials and Methods: This cross-sectional study included 90 patients diagnosed with TEV between 2012–2022 (37 syndromic, 53 isolated). Demographic and clinical data were retrospectively analyzed. Dysmorphic features were recorded in detail. Quality of life was assessed using the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) scale in children aged 2 years and older.