Aksiyel spondiloartritli hastalarda kardiyovasküler riskin belirlenmesi ve kardiyovasküler risk ile radyografik ve klinik bulgular arasındaki ilişki
Determination of cardiovascular risk in patients with axial spondyloarthritis and the relationship between cardiovascular risk and radiographic and clinical findings
  1. Tez No: 957171
  2. Yazar: AYŞE NERGİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Aksiyel spondiloartrit (axSpA), sistemik inflamasyonun eşlik ettiği ve kardiyometabolik riskin arttığı bir hastalıktır. Bu çalışmada, axSpA hastalarında visseral adipozite indeksi (VAİ), aterojenik indeks (Aİ) ve koniklik indeksi (KOİ) gibi kardiyovasküler risk belirteçleri değerlendirilerek, sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve axSpA alt gruplarında (radyografik ve non-radyografik) kardiyovasküler risk ile klinik-parametrik ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, 2020-2024 yılları arasında axSpA tanısı alan, komorbid hastalığı olmayan 168 hasta ve 101 sağlıklı birey dahil edilmiştir. AxSpA grubu r-axSpA (n=112) ve nr-axSpA (n=56) olarak ikiye ayrılmıştır. Katılımcıların demografik, klinik ve laboratuvar verileri kaydedilmiş, VAİ, Aİ ve KOİ standart formüllerle hesaplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Vaka ve kontrol grupları yaş, cinsiyet ve birçok parametre açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Axial spondyloarthritis (axSpA) is a systemic inflammatory disease associated with increased cardiometabolic risk. This study aimed to evaluate cardiovascular risk in axSpA patients using visceral adiposity index (VAI), atherogenic index (AI), and conicity index (CI), and to compare these markers with healthy controls, as well as to assess their relationship with clinical and radiological findings in axSpA subgroups. Materials and Methods: A total of 168 axSpA patients and 101 healthy individuals without comorbidities, aged 18–65, were included between 2020 and 2024. AxSpA patients were categorized as radiographic axSpA (r-axSpA, n=112) and non-radiographic axSpA (nr-axSpA, n=56). Demographic, clinical, and laboratory data were recorded. VAI, AI, and CI were calculated using standard formulas. Comparative and correlation analyses were performed between and within groups. Results: The case and control groups were similar in age, gender, and most clinical parameters (p>0.05).