The mediator role of academic motivation in the relationship between mindfulness and academic procrastination
Bilinçli farkındalık ile akademik erteleme arasındaki ilişkide akademik motivasyonun aracı rolü
- Tez No: 957187
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Korelasyonel araştırma deseni kullanan bu çalışma, üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık düzeyi ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkide akademik motivasyonun aracılık rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve çalışmaya 650 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler, demografik bilgi formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Akademik Motivasyon Ölçeği (AMÖ) ve Erteleme Davranışı Değerlendirme Ölçeği-Öğrenci Formu kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde basit aracılık modeli uygulanmıştır. Bulgular, bilinçli farkındalık ile akademik erteleme arasında anlamlı negatif, akademik motivasyon ile akademik erteleme arasında anlamlı negatif ve bilinçli farkındalık ile akademik motivasyon arasında anlamlı pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca akademik motivasyonun, bilinçli farkındalık ile akademik erteleme arasındaki ilişkiyi kısmi olarak aracılık ettiği bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve uygulama ile geleceğe yönelik araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which utilizes a correlational research design aimed to examine the mediator role of academic motivation in the relationship between mindfulness and academic procrastination of university students. A Convenience sampling method was used for recruiting the sample, and 650 university students participated in the study. Data were collected with demographic information form, the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), the Academic Motivation Scale (AMS), and the Procrastination Assessment Scale-students (PASS). Data were analyzed by simple mediation analysis. Results revealed that a significant negative relationship between mindfulness and academic procrastination, a significant negative relationship between academic motivation and academic procrastination, and a significant positive relationship between mindfulness and academic procrastination. Also, academic motivation partly mediated the relationship between mindfulness and academic procrastination. The study's results were discussed within the framework of existing literature, and recommendations were offered for implications and future research were offered.