Investigating the impact of AI-assisted writing teaching on student writing outcomes
Yapay zekâ destekli yazma öğretiminin öğrenci yazma performansına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 957186
  2. Yazar: ERAY ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, İstanbul, Türkiye'deki bir üniversitenin hazırlık programına devam eden B1 düzeyindeki İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma becerilerine yapay zekâ destekli öğrenmenin nasıl etki ettiğini incelemiştir. Çalışmaya iki grup dâhil edilmiştir: bir grup yazma öğretimi için yapay zekâ araçlarını (ChatGPT ve Grok) kullanmış, diğer grup ise aynı müfredatı takip etmesine rağmen teknolojik araçlardan faydalanmamıştır. Son bir ay boyunca her iki grup da müfredata uygun aynı yazma etkinliklerini gerçekleştirmiş, ancak yalnızca deney grubu fikir üretme, dil bilgisi düzeltme ve yazı yapılandırmada yapay zekâ desteğine başvurmuştur. Aynı yönergeyle verilen iki yazma ödevi üzerinden ve aynı rubrik kullanılarak yapılan değerlendirmeye göre, deney grubu özellikle dil bilgisi ve organizasyon alanlarında kontrol grubuna kıyasla çok daha fazla gelişme göstermiştir. Öğretmenler tarafından dikkatli bir şekilde kullanılan yapay zekâ araçlarının, öğrencilere özel geri bildirimler sunarak yazma becerilerini doğrudan geliştirebildiği görülmektedir. Bununla birlikte, katılımcılar yapay zekâya aşırı derecede bağımlı olmanın bir risk oluşturduğunu, intihal konusunda belirsizlik yaşandığını ve internete eşit erişimin bir sorun olduğunu belirtmiştir. Çalışma, yapay zekâ bilgisi edinmenin önemine ve öğretmen rollerinin sınıfta yeni teknolojilere göre nasıl evrildiğine dikkat çekmektedir. Sınıflarda yapay zekâ kullanımına odaklanarak, bu araştırma yapay zekâ ve İngilizce/yabancı dilde yazma eğitimi alanına pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study looked at how AI-assisted learning impacted B1-level ESL students' writing abilities in a university preparatory program located in Istanbul, Turkey. Two groups were involved in this study: one group used AI tools (ChatGPT and Grok) for writing instruction, while the other group followed the same curriculum but did not use the technological tools. For the last month, both groups did the same writing activities that followed the syllabus, but only the experimental group depended on AI for helping them brainstorm, correct grammar and structure their work. Based on two writing assignments using the same prompt and analyzed using the same rubric, the experimental group showed much more growth than the control group, mainly in the areas of grammar and organization. It seems that AI tools used carefully by instructors can directly help ESL students improve their writing by giving tailor-made feedback. At the same time, participants mentioned that depending too much on AI can be a concern, some are uncertain about plagiarism and inequitable access to the internet is an issue. The study points out the value of AI knowledge and how the teacher's role adapts to use of new technologies in classrooms. By focusing on AI use in classrooms, this research offers practical help for the field of AI and ESL/language writing education. Important terms: AI in writing, people learning English as a second language, academic writing, ChatGPT, teaching writing, ESL writing, automatic feedback, learning to use technology for writing, large language models, writing guidance.