Beslenme tercihleri ve duyusal analiz ile farklı baharatlandırma ve tatlandırma biçimlerinin bitki bazlı et alternatifi tüketimi üzerindeki etkileri
The effects of dietary preferences and sensory analysis on the consumption of plant-based meat alternatives with different seasoning and flavoring methods
- Tez No: 957212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Bitki Bazlı Et Alternatif'lerinin (PBMA'lar) sürdürülebilir beslenme ve duyusal kabul boyutları ele alınarak, bireylerin beslenme tercihlerinin ve sosyodemografik özelliklerinin baharatlı ve baharatsız bitki bazlı köfteler üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden seçilen 113 lisans öğrencisine sırasıyla Sosyodemografik Anket, Tek Madde Besin Seçimi Testi (TMBST) ve Duyusal Analiz Anketi (DAA) uygulanmış; katılımcılar, 5'er dakikalık aralıklarla sunulan iki ürün grubunu renk, şekil, doku, koku, lezzet ve genel beğeni boyutlarında derecelendirmiştir. TMBST sonuçları, 'hoşuma giden duyusal özellikler' maddesinin öncelikli kriter olduğunu ortaya koymuştur (Ort. = 5,85).
Özet (Çeviri)
This research investigates the dimensions of sustainable nutrition and sensory acceptability in relation to Plant-Based Meat Alternatives (PBMAs), by examining the influence of individuals' dietary preferences and sociodemographic characteristics on the perception of spiced and unspiced plant-based meatballs. The study sample consisted of 113 undergraduate students selected from the Departments of Gastronomy and Culinary Arts, and Nutrition and Dietetics at Bahçeşehir University. Participants were administered a Sociodemographic Questionnaire, the Single-Item Food Choice Questionnaire (SIFCQ), and a Sensory Analysis Questionnaire (SAQ). Two product groups were served at five-minute intervals and rated based on color, shape, texture, odor, flavor, and overall liking.Findings from the SIFCQ revealed that“pleasant sensory attributes”constituted the most prioritized factor in participants' food choices (M = 5,85).