Performans sanatında anlatım aracı olarak giysi
Clothing as a tool of expression in performance art
- Tez No: 957222
- Danışmanlar: DOÇ. ARZU EVECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, performans sanatını anlamlandırma ve değerlendirme odaklı betimsel bir içerik oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiş ve giysi odağında yer alan performanslar, performansa ilişkin olarak belirlenen temel ve alt unsurlar çerçevesinde incelenmiştir. Bu amaca bağlı kalındığında performans sanatının hangi temel ve alt unsurlarla sınıflandırarak yorumlanabileceğine dair yönlendirici bir referans sağlanacak olması bu araştırmanın alan yazına katkısını önemli kılmaktadır. Nitel yöntemlerin benimsendiği araştırma, performans sanatına dair kavramsal çerçeve ile temellendirilerek beş sanatçı ve beş performans örnekleminde incelenmiştir. Araştırma sonucunda giysinin, yalnızca estetik bir öge olmaktan çıkarak, anlatı gücü yüksek bir iletişim aracına dönüşümü temelinde, belirlenen unsurların örnek performanslarla karşılık bularak performansı değerlendirmeye ve anlamlandırmaya hem tekil hem de bütünsel açıdan katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of creating a descriptive content focused on understanding and evaluating performance art, and performances centered around clothing were examined within the framework of the basic and sub-elements determined in relation to performance. Adhering to this purpose will provide a guiding reference on the basic and sub-elements by which performance art can be classified and interpreted, making this research's contribution to the literature significant. The research, which adopted qualitative methods, was based on a conceptual framework related to performance art and examined samples of five artists and five performances.