Avrupa Kamu Savcılığı: Yapısı, işlevi ve Avrupa adalet alanındaki yerinin değerlendirilmesi
European Public Prosecutor's office: Its structure, function and evaluation of its place in the European area of justice
- Tez No: 957230
- Danışmanlar: PROF. DR. EZELİ AZARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Kamu Savcılığı'nın (European Public Prosecutor's Office - EPPO) yapısı, işlevleri ve Avrupa Birliği adalet sistemi içindeki yeri incelenmiştir. EPPO, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında sınır ötesi mali suçlarla mücadele amacıyla kurulmuş ve ulusal hukuk sistemleri ile iş birliği içinde çalışan bir kurumdur. Çalışmada, EPPO'nun kuruluş süreci, yasal dayanakları, görev alanı ve örgüt yapısı ele alınmıştır. Tezin amacı, EPPO'nun Avrupa Adalet Alanındaki rolünü değerlendirerek, bu kurumun Avrupa Birliği'nin adalet sistemine katkılarını ve sınır ötesi suçlarla mücadeledeki etkinliğini ortaya koymaktır. Tez kapsamında, EPPO'nun hukuki temelleri ile üye devletlerin ceza hukuku sistemleri arasındaki etkileşimler ve bu bağlamda doğan zorluklar analiz edilmiştir. Ayrıca EPPO'nun operasyonel kapasitesi, ulusal savcılık makamları ile olan iş birliği ve bu iş birliğinin Avrupa genelindeki yansımaları detaylandırılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak ilgili hukuki metinler ve belgeler analiz edilmiştir. EPPO'nun kuruluşunun, Avrupa'da hukuk ve adalet iş birliğini nasıl şekillendirdiği ve bu yapının sınır ötesi suçlarla mücadeledeki etkinliği de değerlendirilen konular arasındadır. Sonuç olarak, EPPO'nun Avrupa Birliği hukuk düzeninde önemli bir aktör olduğu ve sınır ötesi suçlarla mücadelede yeni bir dönem başlattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the structure, functions, and role of the European Public Prosecutor's Office (EPPO) within the justice system of the European Union. EPPO was established to combat cross-border financial crimes among European Union member states and operates in cooperation with national legal systems. The study addresses the establishment process of EPPO, its legal foundations, scope of duties, and organizational structure. The aim of the thesis is to evaluate EPPO's role in the European area of justice and to highlight its contributions to the EU justice system and its effectiveness in combating cross-border crimes. The thesis analyzes the legal basis of EPPO and its interactions with the criminal law systems of member states, along with the challenges arising in this context. Additionally, EPPO's operational capacity, its cooperation with national prosecutorial authorities, and the broader European impacts of this cooperation are detailed. The study employs a qualitative research method by analyzing relevant legal texts and documents. The establishment of EPPO and its influence on legal and judicial cooperation in Europe, as well as its effectiveness in fighting cross-border crime, are also evaluated. In conclusion, it is found that EPPO is a significant actor within the legal framework of the European Union and has initiated a new era in the fight against cross-border crimes.