Etkili geri bildirim uygulamalarına dayalı öğretim sürecinin öğretmen adaylarının bilişsel ve duyuşsal özellikleri üzerindeki etkisi
The effect of instructional process based on effective feedback practices on teacher candidates' cognitive and affective characteristics
- Tez No: 957229
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu araştırmanın amacı etkili geri bildirim uygulamalarına dayalı öğretim sürecinin öğretmen adaylarının bilişsel ve duyuşsal özellikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çok aşamalı karma desende yürütülen araştırma ihtiyaç analizi ve deneysel uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ihtiyaç analizi kapsamında öğretmen adaylarının ve öğretim elemanlarının geri bildirime ilişkin ihtiyaçları ve geri bildirim tasarımının özellikleri paralel karma desen aracılığıyla ortaya konulurken, geliştirilen geri bildirim tasarımının etkililiği iç içe geçmiş ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende sekiz hafta boyunca test edilmiştir. Araştırmanın ihtiyaç analizi 531 öğretmen adayı ve 111 öğretim elemanının katılımıyla yürütülürken deneysel uygulama süreci ise 28 deney ve 24 kontrol olmak üzere 52 öğretmen adayının katılımıyla tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anketler, ölçekler, başarı testleri ve yarı-yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen bulgulara göre video geri bildirim, otomatik geri bildirim ve akran geri bildirimine dayalı etkili geri bildirim uygulamaları, öğretmen adaylarının akademik performanslarını ve geri bildirime ilişkin algılarını önemli düzeyde artırmıştır. Elde edilen nicel bulgular, geliştirilen geri bildirim tasarımının bilişsel, üstbilişsel ve duyuşsal boyutlarda önemli değişimler yarattığını ve geri bildirim algılarını olumlu etkilediğini göstermiştir. Nitel bulgular ise geri bildirim uygulamalarının sistematik ve etkili bulunduğunu; öğrenmeyi destekleme ve kolaylaştırma, öz yeterliği ve motivasyonu artırma, sınıf etkileşimini güçlendirme ve kaygıyı azaltma boyutlarında önemli katkılar sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the impact of effective feedback practices on the cognitive and affective characteristics of teacher candidates. The research utilized a multi-stage mixed design, which was carried out in two stages as needs analysis and experimental application. The needs analysis of the research established the needs of teacher candidates and instructors for feedback practices and the characteristics of the feedback design through a parallel mixed design, while the effectiveness of the feedback design was tested for eight weeks through an embedded pretest-posttest control group experimental design. The needs analysis of the research was conducted with the participation of 531 teacher candidates and 111 instructors while the experimental implementation process was carried out with the participation of 52 teacher candidates, 28 experimental and 24 control. The data were collected through questionnaires, scales, achievement tests and semi-structured interview forms developed by the researcher. According to the findings obtained from the quantitative data of the study, effective feedback practices based on video feedback, automatic feedback and peer feedback practices significantly increased the academic performance of teacher candidates and their perceptions of feedback. The quantitative findings showed that the feedback design produced significant changes in cognitive, metacognitive and affective dimensions and positively affected feedback perceptions. Qualitative findings revealed that feedback practices were found to be systematic and effective, and made significant contributions in the dimensions of supporting and facilitating learning, increasing self-efficacy and motivation, strengthening classroom interaction and reducing anxiety.