Yeşil kamu alımları; kamu harcamalarının sürdürülebilirlik dönüşümü
Green public procurements; the sustainability transformation of public expenditures
- Tez No: 957239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TARAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada stratejik bir araç olarak değerlendirilen yeşil kamu alımlarını incelemektedir. Çalışmanın amacı, yeşil kamu alımlarının kavramsal çerçevesini ortaya koymak, dünya genelindeki ve özellikle AB'deki uygulamaları analiz etmek ve Türkiye için politika önerileri geliştirmektir. Araştırma sonuçları, kamu alımlarının OECD ülkelerinde GSYH'nin yaklaşık %12'sini, gelişmekte olan ülkelerde ise %30'lara varan oranlarda pay aldığını göstermektedir. AB'de kapsamlı bir yasal çerçeve ve kurumsal yapı ile desteklenen yeşil kamu alımları politikasına karşın, Türkiye'de henüz sistematik bir yaklaşım bulunmamaktadır. Çalışmada, Türkiye'de yeşil kamu alımlarının etkin uygulanabilmesi için yasal çerçevenin güçlendirilmesi, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, finansman kaynaklarının artırılması ve farkındalık düzeyinin yükseltilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu dönüşümün sağlanması, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakılması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines green public procurement as a strategic tool for achieving sustainable development goals. The study aims to establish the conceptual framework of green public procurement, analyze practices worldwide and particularly in the EU, and develop policy recommendations for Turkey. Research findings show that public procurement accounts for approximately 12% of GDP in OECD countries and up to 30% in developing countries. While the EU supports green public procurement policy with a comprehensive legal framework and institutional structure, Turkey still lacks a systematic approach. The study concludes that for effective implementation of green public procurement in Turkey, it is necessary to strengthen the legal framework, develop institutional capacity, increase funding sources, and raise awareness levels. Achieving this transformation is critical for leaving a more livable environment for future generations.