Seramik pano uygulamalarında mekân tasarım ilişkisi ve bir uygulama örneği
The relationship between space design and ceramic panel applications and an application example
  1. Tez No: 957238
  2. Yazar: BURHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, seramik pano uygulamalarının mimari mekân tasarımıyla kurduğu ilişkiyi bakış açısıyla ele almakta ve bu bağlamda hem kuramsal hem uygulamalı bir çalışma sunmaktadır. Seramik panoların sanatsal kimliklerinin yanı sıra, mimari mekâna kattığı estetik, kültürel ve simgesel değerler irdelenmiş; mekân tasarımına etkileri disiplinler arası bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, seramik panonun tarihsel gelişimi ve mekânla kurduğu etkileşim kuramsal temellerle ele alınmıştır. Bu kapsamda, dünyadan seramik pano alanında önemli eserler veren sanatçılara yer verilmiş ve onların mekânla kurduğu bağ analiz edilmiştir. Ardından, mimari tasarım sürecinde seramik yüzeylerin kullanımı ve mekân kimliği üzerindeki etkileri örneklerle incelenmiştir. Tezin uygulama bölümünde ise, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi için tasarlanan özgün bir seramik pano projesi sunulmuştur. Bu projede, Selçuklu dönemine ait yıldız geçme motifleri ve Osmanlı tıp tarihinden alınan minyatür sahneler bir araya getirilerek hem bilimsel hem kültürel bir anlatı oluşturulmuştur. Tasarım, fakülte binasının mimari yapısına uygun biçimde kurgulanmış; doğal ışık, kullanıcı dolaşımı ve yüzey özellikleri göz önünde bulundurularak mekânla bütünlük içinde yerleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tez seramik panoların sadece dekoratif unsurlar değil, aynı zamanda mimari mekânın anlam katmanlarını derinleştiren güçlü tasarım bileşenleri olduğunu ortaya koymakta; gelenekten beslenen çağdaş sanat anlayışıyla bütünleşik bir mekân-sanat ilişkisi kurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the relationship of ceramic panel applications with architectural space design from the point of view and presents both a theoretical and practical study in this context. In addition to the artistic identities of ceramic Decking, the aesthetic, cultural and symbolic values that ceramic panels add to the architectural space were examined; their effects on space design were evaluated with an interdisciplinary approach. In the first part of the study, the historical development of the ceramic panel and the interaction it establishes with the space are discussed with theoretical foundations. In this context, the artists who have made important works in the field of ceramic panels from the world have been included and their connection with the space has been analyzed. Then, the use of ceramic surfaces in the architectural design process and their effects on the identity of the space were examined with examples. In the application section of the thesis, an original ceramic panel project designed for Adıyaman University Faculty of Medicine was presented. In this project, star Decaying motifs from the Seljuk period and miniature scenes taken from the Ottoman medical history were brought together to create both a scientific and a cultural narrative. The design is designed in accordance with the architectural structure of the faculty building; natural light, user circulation and surface features are taken into account and placed in integrity with the space. As a result, this thesis reveals that ceramic panels are not only decorative elements, but also powerful design components that deepen the layers of meaning of the architectural space; it aims to establish an integrated space-art relationship with the understanding of contemporary art fed by tradition.