Jean Baptiste Poquelin Moliere'in oyunlarında erkek karakterlere yaklaşımı
Jean Baptiste Poquelin's approach to male characters in Moliere's plays
  1. Tez No: 957258
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Jean-Baptiste Poquelin Molière'in Oyunlarında Erkek Karakterlere Yaklaşımı adlı yüksek lisans tezi oluştururken 17. yüzyıl boyunca Fransa'da meydana gelen sosyal, siyasal, politik ve ekonomik süreçler incelenmiş, Jean-Baptiste Poquelin Molière'in yazmış olduğu tiyatro oyunlarından istifade edilip Jean-Baptiste Poquelin Molière'in oyunlarındaki erkek karakterlere yaklaşımı ele alınmıştır. Jean-Baptiste Poquelin Molière'in yazmış olduğu yirmiden fazla oyunu üzerinde yapılan araştırma ve inceleme sonucunda onun erkek karakterlere yaklaşımını konu alan sahneler, er-kek karakterlerin toplumsal rolleri ile bakış açıları sahne alıntılarıyla örneklendiril-miştir. Eserlerin ortaya çıktığı çeşitli dinamikler göz önünde bulundurularak Mo-lière'in kendi eserlerinde erkek karakterlere yaklaşımı ile ilgili derin ve detaylı bir kanıya ulaşmak için bilimsel inceleme yöntem ve teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Jean-Baptiste Poquelin Molière's master's thesis titled Approach to Male Characters in Jean-Baptiste Poquelin Molière's Plays examined the social, political, political and economic processes that occurred in France during the 17th century, and Jean-Baptiste Poquelin Molière's approach to male characters in Jean-Baptiste Poquelin Molière's plays. As a result of the research and examination of more than twenty plays written by Jean-Baptiste Poquelin Molière, the scenes about his approach to male characters, the social roles and perspectives of male characters are exemplified with scene excerpts. Considering the various dynamics in which the works emerged, scientific investigation methods and techniques were used to reach a deep and detailed conclusion about Molière's approach to male characters in his own works.