Bulanık rasgele doğrusal programlama
Fuzzy random linear programming
  1. Tez No: 95727
  2. Yazar: SONGÜL HACISALİHOĞLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tea BULANIK RASGELE DOĞRUSAL PROGRAMLAMA Songül HACISALİHOĞLU ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ayşen APAYDIN Jüri : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOĞLU Yıd. Doç. Dr. Akif BAKIR Bu çalışmada, bulanık küme kuramı, olabilirlik dağılımı, bulanık doğrusal programlama ve bulanık karar verme tanımlanmıştır. Karar modellerinde bulanık doğrusal ve bulanık rasgele doğrusal programlama tanımlanmıştır. Bulanık rasgele doğrusal programlama modellerinden, kısıt ve sağ yan değerleri bulanık/Tanaka, Ichihashi ve Asai yaklaşımı; amaç katsayıları bulanık Lai ve Hwang yaklaşımı ve amaç katsayıları, kısıt ve sağ yan değerleri bulanık Lai ve Hwang yaklaşımı kullanılmıştır. Bu yaklaşımlar, Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Diyet Bölümü'nden alman diyet problemine uygulanmıştır. Farklı modellerden elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. 2000, 94 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Olabilirlik teorisi, bulanık karar verme, bulanık sayılar, olabilirlik programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FUZZY RANDOM LÎNEAR PROGRAMMING Songttl HACISALİHO?LU ÇELİK Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Jury : Prof. Dr.tsmihan BAYRAMO?LU Asst. Prof. Dr. Akif BAKIR In this study, fuzzy set theory, possibility distribution, fuzzy linear programming and fuzzy decision making were defined. Fuzzy linear and fuzzy random linear programming were defined, in decision models. Fuzzy random linear programming models, fuzzy constrainted and related cofficients, Tanaka, Ichihashi and Asai's approach; fuzzy objective coefficients, Lai and Hwang's approach and fuzzy objective coefficients, constrainted and related coefficients, Lai and Hwang approach will be used. These approaches, were applied to diet problem that taken from Atatürk University Aziziye Investigation Hospital. Results obtained from different models were discussed. 2000, 94 Pages KEY WORDS : Possibility theory, fuzzy decision making, fuzzy numbers, possibilistic programming tC fteEKOCMTM KUKU U>