Ankara ili Haymana ilçesinde şeker pancarı üreten işletmelerin ekonomik analizi ve bu işletmelerde üretilen başlıca ürünlerin brüt karlarının hesaplanması
A Research on economic analysis of sugar beet producing farms and gross-margins of major product on these farms in Haymana district of Ankara province
  1. Tez No: 95728
  2. Yazar: GÖKNUR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ HAYMANA İLÇESİNDE ŞEKER PANCARI ÜRETEN İŞLETMELERİN EKONOMİK ANALİZİ VE BU İŞLETMELERDE ÜRETİLEN BAŞLICA ÜRÜNLERİN BRÜT KARLARININ HESAPLANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Göknur ÇAVDAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Ekonomisi Anabilim Dalı i Danışman: Prof. Dr. Taner KIRAL Ankara ili Haymana ilçesinde şeker pancarı üreten tanm işletmelerinde, 59 anket uygulanarak yapılan bu araştırmada, işletmelerin ekonomik analizleri yapılmış ve başlıca ürünlerin brüt karları hesaplanmıştır. İncelenen işletmeler iki büyüklük grubuna ayrılmıştır. İncelenen işletmelerde gayrisafı üretim değeri 1-100 dekar işletmelerde 4.180.250.000 TL, 101 ve daha yukarı dekar işletmelerde ise 14.339.533.476 TL' dır. İşletmeler ortalaması olarak gayrisafi üretim değeri 9.173.796.116TL' dır. 1-100 da işletmelerde saf hasıla 2.770.718.948 TL, 101 da ve daha fazla araziye sahip işletmelerde 11.588.203.264 TL, işletmeler ortalamasında 7.104.735.188 TL'dır. İncelenen işletmelerde işletme basma düşen işletme masrafları 1-100 da işletme büyüklük grubunda 1.794.810.127 TL' dır. 101 da ve daha fazla araziye sahip işletmelerde işletme basma düşen işletme masrafları 3.437.424.643 TL' dır. İşletmeler ortalamasında ise bu değer 2.602. 1 96.923 TL' dır. 1-100 da işletme büyüklük grubunda pancar maliyeti 23.270 TL/da, 101 da ve daha fazla araziye sahip işletmelerde 23.569 TL/da, işletmeler ortalamasında 23.426 TL/da bulunmuştur. İşletmeler ortalamasında elde edilen brüt kar dekara 44.416.223 TL' dır. Şeker pancarının işletme başına brüt kan işletmeler ortalamasında 1.729.942.870 TL, buğdayın işletme başına brüt kan işletmeler ortalamasında 2.899.313.078 TL, arpanın işletme başına brüt kan işletmeler ortalamasında 712.337.832 TL, soğanın işletme basma brüt kan işletmeler ortalamasında 290.839.307 TL'dır. 2000, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik Analiz, Sermaye, Brüt Kar, Değişen Masraf, Tanınsal Gelir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Research on Economic Analysis of Sugar Beet Producing Farms and Gross-Margins of Major Product on These Farms in Haymana District of Ankara Province. Göknur Çavdar Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Taner Kıral This economic analysis and calculation of the gross-margins of major products have been done on the basis of 59 interviews in the Haymana district of Ankara province on the sugar beet producing farms. These sugar beet producing farms were separated into 2 groups. The production value product is TL 4. 180.250.000 in 1-100 decares size group, TL 14.339.533.476 in 101-+ decares size group, TL 9.173.796.1 16 on the average. Return to capital is TL 2.770.718.948 in 1- 100 decares size group, TL 11.588.203.264 in 101-+ decares size group, TL 7.104.735.188 on the average, hi the farms studied, total expenses are TL 1.794.810.127 in 1-100 decares size group, IT 3.437.424.643 in 101-+ decares size group, TL 2.602.196.923 on the average. The sugar beet production cost per kilogram was calculated TL/da 23.270 in 1-100 decares size group, TL/da 23.569 in 101-+ decares size group, TL/da 23.396 on the average. The gross margin is TL 44.416.623 per decare on the average. The gross margin of sugar beet is TL 1.729.942.870, the gross margin of wheat is TL 2.899.313.078, the gross margin of barley is TL 712.337.832, the gross margin of onions is TL 290.839.307. 2000, 70 pages KEY WORDS: Economic Analysis, Capital, Gross Margin, Variable Costs, Farm Income.