Sedanter bireylerde oyun temelli egzersizlerin denge, kinezyofobi, yorgunluk düzeyi ve ağrı üzerine etkisi
Effects of game-based exercises on balance, kinesophobia, fatigue level and pain in sedentary individuals
- Tez No: 957276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde hareketsizlik, sedanter bireylerde denge kaybı, ağrı, yorgunluk ve hareket korkusu gibi sorunları arttırmaktadır. Çalışmamız sedanter bireylerde oyun temelli egzersizlerin denge, kinezyofobi, yorgunluk düzeyi ve ağrı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Buna göre çalışmamızda, dahil edilme kriterlerini karşılayan 50 gönüllü katılımcı, oyun temelli egzersiz grubu ve kontrol grubu olmak üzere rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Çalışma grubuna, Gamma Platform'da oyun temelli egzersizler yaptırılırken, kontrol grubuna ise evde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri verildi. Her iki grubun da egzersiz programı, 6 hafta, haftada 3 gün 15 dakika olacak şekilde belirlendi. Statik denge, tek ayak üzerinde durma testiyle, dinamik denge Libra denge tahtasıyla değerlendirildi. Diğer değerlendirmeler için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ve McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Ölçümler, ilk ve son hafta olmak üzere iki kez kaydedildi. Elde edilen bulgulara göre, 6 hafta sonunda, her iki grupta da kinezyofobi anlamlı düzeyde iyileşti. (ÇG: p=0.002; KG: p=0.001) Yorgunluk, kontrol grubunda anlamlı düzeyde azalırken (KG: p=0.0001) denge parametrelerinde ise çalışma grubunda anlamlı iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
Today, inactivity increases problems such as loss of balance, pain, fatigue and fear of movement in sedentary individuals. Our study aimed to examine the effects of game-based exercises on balance, kinesiophobia, fatigue level and pain in sedentary individuals. Accordingly, 50 volunteer participants who met the inclusion criteria in our study were randomly divided into two equal groups as the game-based exercise group and the control group. The study group was given game-based exercises on the Gamma Platform, while the control group was given stretching and strengthening exercises at home. The exercise program for both groups was determined as 15 minutes, 3 days a week, for 6 weeks. Static balance was assessed with the single leg standing test, and dynamic balance was assessed with the Libra balance board. Tampa Kinesiophobia Scale, Fatigue Severity Scale and McGill Pain Scale Short Form were used for other assessments. The measurements were recorded twice, in the first and last weeks. According to the findings, kinesiophobia improved significantly in both groups at the end of 6 weeks. (WG: p=0.002; KG: p=0.001) While fatigue decreased significantly in the control group (KG: p=0.0001), significant improvement was observed in balance parameters in the study group.