Factors affecting tertiary level EFL learners' speaking performances
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite öğrencı̇lerinin konuşma performansını etkileyen faktörler
- Tez No: 957277
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, yabancı dil eğitiminde iletişimsel yetkinliğe yapılan vurgunun artması bağlamında, öğrencilerin sözlü başarı testlerindeki konuşma performanslarını şekillendiren değişkenleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu olguya yanıt aramak için, derinlemesine araştırmaya olanak sağladığı düşünülen karma yöntem kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırma Türkiye'de bir devlet üniversitesinde gönüllülük esasına dayalı olarak çeşitli paydaşlarla gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılar arasında Yabancı Dil olarak İngilizce eğitmenleri, test tasarımcıları ve yöneticilerinin yanı sıra veri toplama sırasında beş dil yeterlilik seviyesindeki EFL öğrencileri de yer almaktadır. Veriler yakınsak karma yöntem tasarımıyla toplandığından, hem nicel hem de nitel veriler paralel zamanlarda toplanmıştır. Nicel veriler için, açık uçlu bir soru ile 4'lü Likert ölçeği tüm paydaşlar tarafından yanıtlanmıştır. Nitel kısım için ise iki farklı araç kullanılmıştır. İlk olarak, tüm paydaşlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak, İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğrenen öğrenciler ve vize konuşma sınavındaki test değerlendiricileri ile video uyarımlı hatırlama görüşme protokolü aracılığıyla görüşülmüştür. Bulgular, katılımcıların kaygı, gerginlik ve hata yapma korkusu gibi duygusal faktörleri sözlü başarıları üzerinde önemli bir engel olarak belirttiklerini ortaya koymuştur. Hazır bulunuşluk, yani sınıf içinde ve dışında pratik yapmak, neredeyse eşit derecede etkili bir faktör olarak belirtilmiş, bunu kelime bilgisi ve dilbilgisi yeterlilikleri gibi dilsel unsurlar izlemiştir. Buna ek olarak, sınırlı içerik üretimi, sınav ortamının fiziksel bağlamı, puanlayıcı davranışı ve puanlayıcı aşinalığı, görev soruları ve akran etkisinin öğrencilerin sözlü başarısı üzerinde önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, başarı testleri sırasında öğrencilerin konuşma performansını etkileyen bu belirli faktörleri araştırarak, duygusal, dilsel ve bağlamsal değişkenlerin konuşma sınavı ortamlarında nasıl etkileşime girdiğinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of growing emphasis on communicative competence in foreign language education, this study aims to explore the variables that shape learners' speaking performance in oral achievement tests. To seek answers to this phenomenon, a mixed-method methodology was used for in-depth research, and carried out at a public university in Türkiye with various stakeholders on voluntary basis including EFL instructors, test-designers, administrators, and EFL learners across five proficiency levels at the time of data collection. The data were gathered in convergent mixed-methods design, where the quantitative and qualitative data were collected at parallel times. For the quantitative data, a 4-point Likert scale with an open-ended question was responded by all stakeholders. For the qualitative part, two different instruments were utilized. First, semi-structured interviews were carried out with all stakeholders. Second, EFL learners and testers in midterm speaking exam were interviewed through a video-stimulated recall interview protocol. The findings yielded affective factors including anxiety, nervousness, and fear of making mistakes as a major hurdle on oral production. Readiness, namely practice within and beyond the classroom, was almost equally cited as an influential factor, followed by linguistic elements such as vocabulary and grammar competencies. Additionally, limited content production, physical context of the exam setting, rater behavior and familiarity, task questions, and peer effect were found to have significant effects on learners' oral achievement. By exploring these specific factors, this study tries to contribute to a deeper understanding of how emotional, linguistic, and contextual variables interact in speaking exam settings.