Liyofilize kızılcık (Cornus mas L.) ile fonksiyonel gıda olarak soğuk çay geliştirilmesi ve duyusal analizlerinin yapılması
Development of cold tea as a functional food with lyophilized cornelian cherry (Cornus mas L.) and its sensory analysis
  1. Tez No: 957275
  2. Yazar: DOLUNAY BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BATUHAN KENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de üretimi ve sağlık faydası oldukça yüksek olan Kızılcık (Cornus mas L.) meyvesinin, soğuk çay gibi tüketiciler tarafından tüketim tercih oranı yüksek bir formda fonksiyonel bir ürün olarak geliştirmek ve tüketiciler üzerinde duyusal analizi yapılmasını amaçlamaktadır. Araştırma Ocak 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında 19-85 yaş arası gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 109 kişi (61'i kadın, 48'i erkek) ile İstanbul'da yürütülmüştür. Katılımcıların %35,8'i fonksiyonel gıda kavramını daha önce duyduğunu belirtirken, %64,2'si bu kavrama aşina değildir. Katılımcıların yalnızca %6,4'ü fonksiyonel gıdaları tüketmeyi tercih etmektedir. Buna karşın %67,9'u fonksiyonel gıdaların bazı sağlık sorunlarına faydalı olabileceğini düşünmektedir. Katılımcıların %78'i sağlık açısından avantajlı bir soğuk çay görmeleri durumunda tüketim tercihlerinin değişeceğini belirtmiştir. Geliştirilen üç farklı reçete arasında, katılımcılar tarafından en çok tercih edilen numune %49,5 oranıyla 202 numunesi olmuştur. Bu numune, 4.29 ± 2.27 ortalama puanla en yüksek satın alma isteği puanını da almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop the cornelian cherry (Cornus mas L.), which is produced in Türkiye and has a high health benefit, as a functional product in a form with a high consumption rate by consumers, such as iced tea, and to conduct sensory analysis on consumers. The research was conducted in Istanbul between January 2024 and April 2025 with 109 people (61 female, 48 male) between the ages of 19-85 who agreed to participate in the study as volunteers. While 35.8% of the participants stated that they had heard of the concept of functional food before, 64.2% were not familiar with this concept. Only 6.4% of the participants preferred to consume functional foods. On the other hand, 67.9% thought that functional foods could be beneficial for some health problems. 78% of the participants stated that their consumption preferences would change if they saw an iced tea that was advantageous in terms of health. Among the three different recipes developed, the most preferred sample by the participants was sample 202 with a rate of 49.5%. This sample also received the highest purchase willingness score with an average score of 4.29 ± 2.27.