Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin iş tatminlerine olan etkisinin incelenmesi (Hakkâri ili örneği)
Examining the effect of professional burnout levels of physical education and sports teachers on their job satisfaction (Hakkâri province sample)
- Tez No: 957278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada, Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin iş tatminlerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hakkâri ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; aynı dönemde Hakkâri ilindeki devlet okulları ve özel okullarda çalışan 160 erkek ve 71 kadın olmak üzere toplamda 231 beden eğitimi ve spor öğretmeninden oluşmaktadır. Bu çalışmada, devlet okulları ve özel okullarda görev yapan öğretmenlerin örnekleme dâhil olma olasılığının eşit ve rastlantısal olduğu basit tesadüfi örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, mesleki deneyim, çalışılan okulun statüsü ve niteliği) ve Maslach tükenmişlik ölçeği ile Minnesota iş doyumu ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler ve formlar online ortama taşınarak, beden eğitimi ve spor öğretmenin soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi ve gruplar arası ilişkinin belirlenmesi için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin tükenmişlik ölçeği ve iş doyumu ölçeğinden aldıkları genel sonuçlar incelendiğinde; cinsiyet, yaş ve medeni durum gibi faktörlerin tükenmişlik ve iş tatmini üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu görülmüştür. Eğitim düzeyi ve mesleki tecrübenin iş tatmini ve tükenmişlik üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonuçları ile iş tatmini ile tükenmişlik arasında negatif bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, iş tatmini arttıkça tükenmişlik düzeyi düşmekte, iş tatmini azaldıkça ise tükenmişlik seviyeleri yükselmektedir. Bölgenin sosyal ve ekonomik yapısının yanı sıra coğrafi koşulları, öğretmenlerin mesleki tükenmişlik ve iş tatmini düzeylerini etkileyen önemli faktörler arasında yer almıştır. İdari görev üstlenme ve çalışılan okulda geçen süre, tükenmişlik durumunu ve iş tatminini etkileyen önemli değişkenler olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of physical education and sports teachers' occupational burnout levels on their job satisfaction. In our study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of the study consists of physical education and sports teachers working in Hakkari province in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consists of a total of 231 physical education and sports teachers, 160 male and 71 female, working in public and private schools in Hakkari province in the same period. In this study, the simple random sampling method was preferred, in which the probability of teachers working in public and private schools being included in the sample is equal and random. Within the scope of the research, the personal information form prepared by the researcher (gender, age, marital status, education level, professional experience, status and quality of the school worked) and the Maslach burnout scale and the Minnesota job satisfaction scale were used as data collection tools. The scales and forms were moved to the online environment, and the physical education and sports teachers were allowed to answer the questions in the digital environment. IBM SPSS 25.0 statistics program was used in the analysis of the obtained data. In the study; distribution analysis, descriptive analysis and parametric hypothesis tests of independent sample T test and Oneway ANOVA analysis and Pearson Correlation analysis were used to determine the relationship between groups. When the general results of the physical education and sports teachers' burnout scale and job satisfaction scale were examined in the study; it was seen that factors such as gender, age and marital status created significant differences on burnout and job satisfaction. The effects of education level and professional experience on job satisfaction and burnout were found to be statistically significant. The research results revealed a negative relationship between job satisfaction and burnout. In this context, as job satisfaction increases, burnout levels decrease, and as job satisfaction decreases, burnout levels increase. In addition to the social and economic structure of the region, geographical conditions were among the important factors affecting teachers' job burnout and job satisfaction levels. Administrative duties and the time spent at the school were highlighted as important variables affecting burnout and job satisfaction.