Nedeni bilinmeyen ateş ve inflamasyon sebebiyle araştırılan hastaların tanısal süreci
  1. Tez No: 957286
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜÇTEBA ENES YAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nedeni bilinmeyen inflamasyon (NBİ) ve nedeni bilinmeyen ateş (NBA) vakalarının tanı süreçlerini, bu süreçte yapılan testlerin tanısal faydalarını, iki grubun etiyolojik farklılıklarını değerlendirmektir. Yöntemler: Bu çalışmaya 1 Ocak 2010 ile 1 Kasım 2024 tarihleri arasında Romatoloji Kliniğinde yatan, NBİ ve NBA kriterlerini karşılayan hastalar dahil edilmiştir. NBA, 1991 Durack ve Street tanımı kullanılarak tanımlanmıştır. Hastalığın üç haftadan uzun sürmesi, 38,3 °C'yi aşan ateş olmaksızın üç veya daha fazla ölçümde yüksek saptanan inflamatuar belirteçler olması, en az üç poliklinik ziyareti veya üç günlük hastane yatışı sırasında uygun incelemelere rağmen net tanı konulamaması NBİ olarak tanımlanmıştır. C-reaktif protein (CRP) seviyesinin ≥30 mg/L olması yüksek inflamatuvar belirteç olarak kabul edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, görüntüleme sonuçları ve invaziv tetkikleri analiz edilmiştir. Ayrıca BT ve 18F-FDG PET/BT'nin tanısal verimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic processes of inflammation of unknown origin (IUO) and fever of unknown origin (FUO), the diagnostic utility of the tests performed during this process, and the etiologic differences of two groups. Methods: Patients admitted to the Rheumatology Clinic between January 1, 2010 and November 1, 2024 who met the criteria for IUO and FUO were included in this study. FUO was defined using the 1991 Durack and Street definition. IUO was defined as a disease lasting longer than three weeks, elevated inflammatory markers in three or more measurements without fever exceeding 38.3 °C, and no clear diagnosis despite appropriate investigations during at least three outpatient visits or three-day hospitalization. A C-reactive protein (CRP) level of ≥30 mg/L was considered a high inflammatory marker. Demographic data, clinical features, laboratory findings, imaging results and invasive investigations were analyzed. Diagnostic yield of CT and 18F-FDG PET/CT were also evaluated. Results: Patients with inflammation of unknown origin had an older median age at presentation (59 IQR 20 vs.