Vertigo hastalarında demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguların birbirleriyle ilişkisi
Relationship between demographic, clinical, laboratory and radiological findings in vertigo patients
- Tez No: 957285
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM BOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, vertigolu hastalardaki demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguların dağılımı ve birbirleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Şubat 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastalar incelendi. Çalışmaya toplam 100 hasta dahil edildi. İstatistiksel analizler yapılarak hastalardaki demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguların dağılımı ve birbirleriyle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 39.73±12.83 ve %67'si kadın idi. Kadın hastalardaki vertigo daha şiddetliydi (p=0.002). Hastalarda en sık görülen ek hastalık %14 oranı ile hipertansiyon idi.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: Between February 2024 and January 2025, patients presenting to the Otorhinolaryngology outpatient clinic of Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital with complaints of vertigo were analysed. A total of 100 patients were included in the study. The distribution of demographic, clinical, laboratory and radiological findings in the patients and their relationship with each other were evaluated by performing statistical analyses. Results: The mean age of the patients was 39.73±12.83 and 67% were female. Vertigo was more severe in female patients (p=0.002). The most common comorbidity was hypertension with a rate of 14%.