Avenantramid C' nin çeşitli ağrı ve inflamasyon modellerinde etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of avenantramide-C in various pain and inflammation models
  1. Tez No: 957297
  2. Yazar: BİHTER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Avenantramidler, yulaf (Avena sativa L.) bitkisinde bulunan fenolik bileşiklerdendir ve farmakolojik etki potansiyelleri nedeniyle ilgi çekici fitofarmasötiklerdendir. Özellikle güçlü anti-oksidatif ve anti-inflamatuvar aktiviteler göstermesi ağrı kontrolünde ve inflamasyon üzerinde etkili olabileceğini akla getirmektedir. Bu nedenle tez çalışmasında Avenantramid-C' nin akut ağrı davranışları ve inflamasyon üzerindeki farmakoljik etkinliği ve olası etkinliğin potasyum (Kv7 tip K+) kanalları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla farelere 10, 20 ve 40 mg/kg dozlarda sistemik uygulanan (i.p.) Avenantramid-C 'nin ağrı çalışmalarında sıklıkla kullanılan sıcak plaka, kuyruk daldırma ve kıvranma testleri ile analjezik etkinliği, karragenan ile indüklenen pençe ödem testi ile anti-inflamatuvar etkinliği, ilk iki testte 300 mg/kg dipiron diğer iki testte ise 10 mg/kg diklofenak ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Voltaj kapılı Kv7 tip K+ kanallarının katkısı spesifik kanal inhibitörü 5 mg/kg XE-991 ön-uygulaması (i.p.) yapılarak değerlendirilmiştir. Bulgular; tüm dozların farmakolojik etkin olduğunu, özellikle 20 ve hatta 40 mg/kg Avenantramid-C etkisinin dipiron ve diklofenak etki düzeylerinde oluştuğunu göstermiştir. Çalışmada etkinin lokomotor aktivite ile ilişkisi aktivite kafesi testi ile çalışılmış ve etkinin lokomotor aktiviteden bağımsız oluştuğu belirlenmiştir. Ayrıca hem akut ağrı hem inflamasyon üzerindeki farmakolojik etkide Kv7 tipi K+ kanallarının katkı sağladığı görülmüştür. Bu tez çalışması ile akut ağrı ve inflamasyon tedavilerinde ilaç geliştirme çalışmalarına ve yeni tedavi yaklaşımlarına katkı sağlayacak preklinik veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Avenanthramides are phenolic compounds found in the oat plant (Avena sativa L.) and are among the phytopharmaceuticals of interest due to their pharmacological potential impact. In particular, their strong antioxidant and anti-inflammatory activities suggest they could be effective in pain control and inflammation. Therefore, this thesis aimed to investigate the pharmacological efficacy of Avenanthramide-C on acute pain behaviors and inflammation, and the possible involvement of potassium (Kv7 type K⁺) channels in its mechanism of action. For this purpose, the analgesic efficacy of systemically applied (i.p.) Avenanthramide-C at doses of 10, 20, and 40 mg/kg was assessed using commonly employed pain models: hot plate, tail immersion, and writhing tests. Its anti-inflammatory efficacy was evaluated using the carrageenan-induced paw edema test. Dipyrone at 300 mg/kg was used as a reference drug in the first two tests, and diclofenac at 10 mg/kg in the latter two. The contribution of voltage-gated Kv7 type K⁺ channels was evaluated by pre-administration (i.p.) of a specific channel inhibitor, XE-991, at 5 mg/kg. The results showed that all doses had pharmacological effects, particularly the 20 and even 40 mg/kg doses of Avenanthramide-C had effects comparable to dipyrone and diclofenac. The relationship between the effect and locomotor activity was assessed using the activity cage test, and it was determined that the effect was independent of locomotor activity. Additionally, Kv7 type K⁺ channels were found to contribute to the pharmacological effects on both acute pain and inflammation. This thesis provides preclinical data that may contribute to drug development and new treatment approaches in the management of acute pain and inflammation.