Diş hekimlerinin psikolojik sözleşme algılamalarının ve iş stresinin işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of dentists' psychological contract perceptions and job stress on their intent to quit
  1. Tez No: 957298
  2. Yazar: FUAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde başlıca sorunlardan biri olan stres, insan yaşantısına olan etkisi ve meydana getirdiği işten ayrılma niyeti gibi sonuçları nedeniyle her zaman önemli bir konu olmuştur. Bu araştırmanın amacı Samsun ili Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Samsun ili kamu hastanelerinde görev yapan pratisyen ve uzman diş hekimlerinin psikolojik sözleşme algılamalarının ve iş streslerinin, işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkilerinin incelemesidir. Araştırmayla ilişkili 01.07.2024-31.08.2024 tarihleri arasında 246 diş hekimine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda diş hekimlerinin çalışma hayatları boyunca maruz kaldıkları iş stresleri ile işten ayrılma niyetleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmıştır (Korelasyon katsayısı: 0,434, p0.05).
Özet (Çeviri)
Stress, one of the constant problems on nowadays, has always been an important issue due to its impact on human life and the resulting consequences such as separation plans. The aim of this training is to examine the effects of psychological contracts and job stress on the intention to leave the job of general practitioners and specialist dentists working in Samsun Oral and Dental Health Centers and Samsun public hospitals. 246 dentists registered between 01.07.2024 and 31.08.2024 were reached through the research. As a result of the research, a statistically significant positive correlation was found between the job stress that dentists were exposed to throughout their working lives and their intention to leave (Correlation coefficient: 0.434, p0.05).