Orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin (14-17 yaş) spor yaralanması kaygı düzeylerinin ve kişilik özelliklerinin incelenmesi (Bingöl ili örneği)
Examination of sports injury anxiety levels and personality traits of students in secondary education institutions (aged 14-17) (the case of Bingöl province)
- Tez No: 957302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Spor, genç bireylerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Lise öğrencileri, spor faaliyetlerine aktif katılım gösterirken yaralanma riskine maruz kalmakta ve bu durum onların yaralanma kaygı düzeylerini etkileyebilmektedir. Aynı zamanda kişilik özellikleri, bu kaygı düzeylerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bingöl ilinde yer alan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin spor yaralanması kaygı düzeylerinin ve kişilik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılan çalışma katılımcıların cinsiyet, branş, daha önce turnuvaya katılma, daha önce sporda yaralanma yaşama, anne, baba eğitim düzeyi ve sporda yaralanma olasılığı değişkenleri dikkate alınarak incelenmiştir. Genel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada“Sporda Yaralanma Kaygı Ölçeği”ve“On Maddeli Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Bingöl ilinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde öğrenim gören 131 erkek 89 kadın olmak toplam 220 gönüllü öğrenci katılım sağlamıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiği ile iki ve ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında sırasıyla t-Testi ve One Way ANOVA testleri SPSS 25.0 paket programı aracılığı ile yapılmış ve anlamlılık düzeyi p0.05). Daha önce sporda yaralanma yaşama durumu, cinsiyet, branş ve turnuva deneyimi yaşama değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Bireylerin yaralanma kaygılarının yalnızca ebeveyn eğitim düzeyiyle değil, spor eğitimi sürecinde verilen psikolojik destekle de ilişkili olabileceği düşünülmelidir. Bu nedenle, spora katılan öğrencilerin aile eğitim düzeyinden bağımsız olarak yaralanma kaygılarını azaltmaya yönelik rehberlik hizmetlerinin yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Sports play a significant role in the physical, social, and psychological development of young individuals. High school students, while actively participating in sports activities, are exposed to the risk of injury, which can affect their levels of injury-related anxiety. At the same time, personality traits play an important role in shaping these anxiety levels. This study aimed to examine the injury anxiety levels and personality characteristics of students attending secondary education institutions in Bingöl province. The analysis considered variables such as participants' gender, sport branch, prior tournament participation, previous sports injury experience, parental education levels, and the likelihood of injury in sports. Employing a general screening method, the study utilized the“Sport Injury Anxiety Scale”and the“Ten-Item Personality Inventory.”A total of 220 voluntary students (131 males and 89 females) enrolled in Ministry of National Education high schools in Bingöl during the 2023-2024 academic year participated in the research. Descriptive statistics, independent samples t-tests, and One-Way ANOVA tests were conducted using SPSS 25.0 software for comparisons between two or more groups, with a significance level set at p < 0.05. No significant differences were found in injury anxiety levels based on parental education (p > 0.05). However, significant differences were detected according to previous injury experience, gender, sport branch, and tournament participation variables. It should be considered that individuals' injury anxiety may be related not only to parental education levels but also to the psychological support provided during sports training. Therefore, it is recommended to expand guidance services aimed at reducing injury anxiety among students participating in sports, regardless of their family's educational background.