Dördüncü standart model ailesi fermiyonlarının fenomenolojisi
The Phenomenology of fourth family fermions in standard model
- Tez No: 95731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ, PROF. DR. SALEH SULTANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÖRDÜNCÜ STANDART MODEL AİLESİ FERMİYONLARININ FENOMENOLOJİSİ Rena MUSTAFAYEVA ÇİFTÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Bölümü Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Abbas Kenan ÇİFTÇİ Eş Danışman: Prof. Dr. Saleh SULTANSOY Dördüncü SM ailesinin varlığı ile ilgili birçok değişik model mevcuttur. Bunlardan birisi de DMM (Democratic Mass Matrix) modelidir. Bu tezde DMM modeli çerçevesinde dördüncü SM ailesi araştırması yapılmış ve dördüncü SM ailesi fermiyonlarının kütle limitleri verilmiştir. Ayrıca dördüncü SM ailesi fermiyonlarının bozunum kipleri incelenmiştir. Dördüncü SM ailesi kuarklarının ve kuarkonyasının mümkün olabilecek tüm bozunum kipleri için band genişlikleri ve tesir kesitleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dördüncü aile kuarkonyasının gözlenip gözlenemeyeceği tartışılmıştır. 2000, 110 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Standart Model, kuark, kuarkonya, band genişliği, tesir kesiti, ışınlık, çarpıştırıcı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PHENOMENOLOGY OF FOURTH FAMILY FERMIONS IN STANDARD MODEL Rena MUSTAFAYEVA ÇİFTÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Abbas Kenan ÇİFTÇİ Cosupervisor: Prof. Dr. Saleh SULTANSOY There are various models predicting the existence of the fourth fermion family in SM. Such a model is the DMM (Democratic Mass Matrix) model. In this thesis, I search the fourth family fermions in SM in the framework of DMM model and give mass limits of the fourth family fermions in SM. In addition, decay widths and cross sections for all possible decay modes of quarks and quarkonia of the fourth family in SM are estimated. Finally, obtained results are used to explain whether quarkonia will be detected or not. 2000, pages 110 KEY WORDS: Standart Model, quark, quarkonia, decay width, cross section, luminosity, collider.