Tüp mide ameliyatı olan morbid obez hastalarda serum humanin ve MOTS-c peptit düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum humanin and MOTS-c peptide levels in morbid obese patients undergoing sleeve gastrectomy
- Tez No: 957321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SARACALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genel Cerrahi, Pharmacy and Pharmacology, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Humanin (HN), antiapoptotik ve nöroprotektif etkileri olan mitokondri kökenli doğal kısa bir polipeptittir. Humanin, hücreler tarafından endojen olarak üretildikten sonra kan dolaşımına salgılanır ve hedef hücrelere taşınır. Son çalışmalar HN'nin oksidatif stres, sitotoksisite ve metabolik bozukluklara karşı koruma sağladığını göstermiştir. MOTS-c, HN gibi mitokondriyal DNA'dan kodlanan mitokondri kökenli 16 amino asitlik hücre içi ve hücreler arası metabolizmayı düzenleyen yeni bir mitokondriyal peptittir. Obezite, diyabet, egzersiz ve uzun yaşamın düzenlenmesi üzerinde MOTS-c'nin etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, morbid obez hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası serum HN ve MOTS-c peptit düzeylerini ELISA yöntemi ile sağlıklı gönüllülerle karşılaştırarak değerlendirmektir. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğine tüp mide ameliyatı için başvuran 18 yaş üstü 35 morbid obez hasta ile obezite veya ek patolojisi olmayan 35 sağlıklı gönüllü katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanin (HN) is a mitochondrial-derived natural short polypeptide with antiapoptotic and neuroprotective effects. Humanin is endogenously produced by cells and then secreted into the bloodstream and transported to target cells. Recent studies have shown that HN protects against oxidative stress, cytotoxicity and metabolic disorders. MOTS-c, similar to HN, is a novel mitochondrial peptide of 16 amino acids of mitochondrial origin, encoded from mitochondrial DNA, and regulates intracellular and intercellular metabolism. Effects of MOTS-c on obesity, diabetes, exercise and regulation of longevity have been demonstrated. The aim of this study was to evaluate pre- and postoperative serum HN and MOTS-c peptide levels in morbid obese patients by ELISA method and compare with healthy volunteers. Thirty-five morbid obese patients over the age of 18 who applied to Gaziantep University General Surgery Clinic for sleeve gastrectomy and 35 healthy volunteers without obesity and additional pathology were included in the study.