Hipertansif olmayan hastalarda kan basıncının D Vitamini düzeyi ile ilişkisi
Association of Vitamin D levels with blood pressure in non-hypertensive patients
  1. Tez No: 957323
  2. Yazar: YUSUF KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Prehipertansiyon (PreHT) (kan basıncının 120-139/80-89 mmHg) başta hipertansiyon olmak üzere diğer kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk oluşturmaktadır. D vitamini eksikliği temelde renin anjiotensin aldosteron sisteminin aktifleşmesi olmak üzere birçok farklı mekanizmalarla kan basıncında artışa yol açmaktadır. Amacımız hipertansif olmayan hastalarda D vitaminin tansiyon düzeyi ile ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod:Aralık 2012 iletemmuz 2013 tarihleri arasında iç hastalıkları polikliniğe başvuran hastalardan D vitamini düzeyi istenmiş, çalışmaya alınma kriterlerine uyan sağlıklı erişkinler, ofis kan basıncı ölçümleri ile birlikte antropometrik ölçümleri değerlendirilip çalışmaya alındı. Hastalar JNC 7 klavuzuna göre normotansif (NOrT) ve PreHT olmak üzere iki gruba ayrıldı. 336'sı kadın olmak üzere toplam 491 hasta çalışmaya alındı. Bulgular: PreHT olan hastalar NOrT grupla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Prehypertension (PreHT) (blood pressure of 120–139/80–89 mmHg) represents an important risk factor for hypertension as well as other cardiovascular diseases. Vitamin D deficiency, primarily through activation of the renin–angiotensin–aldosterone system and various other mechanisms, leads to an increase in blood pressure. Our aim was to evaluate the relationship between vitamin D levels and blood pressure in non-hypertensive patients. Materials and Methods: Between December 2012 and July 2013, adult patients presenting to the internal medicine outpatient clinic and tested for vitamin D levels were evaluated. Healthy adults meeting the inclusion criteria were included in the study, and their office blood pressure measurements and anthropometric data were recorded. According to the JNC 7 guidelines, patients were divided into two groups: normotensive (NOrT) and prehypertensive (PreHT). A total of 491 patients, 336 of whom were women, were included in the study. Results: Patients with PreHT were compared with the NOrT group. Vitamin D levels were found to be lower in the PreHT group compared to normal (p < 0.001). Parathyroid hormone (PTH), body mass index (BMI), waist circumference, body weight, fasting blood glucose, HOMA-IR, and LDL cholesterol levels were also higher in the PreHT group (p < 0.001). Regression analysis showed that low vitamin D levels increased the risk of PreHT (p = 0.021, OR = 0.985). Conclusion: Vitamin D deficiency increases susceptibility to hypertension. Moreover, vitamin D deficiency is an independent risk factor for PreHT.