Ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları hakkında görüşleri ve aşı karşıtlığı nedenlerinin değerlendirilmesi
Parents' opinions on childhood vaccinations and an evaluation of the reasons for vaccine hesitancy
  1. Tez No: 957325
  2. Yazar: AYSEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma, Afyonkarahisar'daki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 0-4 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik düşüncelerini ve aşı kararsızlığına neden olan temel etkenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Temmuz-Ekim 2024'te, farklı sosyodemografik yapıya sahip 9 ASM'de 351 ebeveynle yürütülen tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmada, anket formu ve Aşı Karşıtlığı Ölçeği yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the opinions of parents with children aged 0–4 years who applied to Family Health Centers in Afyonkarahisar regarding childhood vaccinations, and to identify the main factors contributing to vaccine hesitancy. Materials and Methods: A descriptive, cross-sectional study was conducted between July and October 2024 with 351 parents from nine centers of varied sociodemographic background. A questionnaire and the Vaccine Opposition Scale were administered face-to-face.