Medyadaki aşı karşıtı haberlerin çocukluk çağı aşıları hakkında ebeveynlerin tutumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of anti-vaccine news in the media on parents' attitudes toward childhood vaccinations
  1. Tez No: 861770
  2. Yazar: GAMZE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ŞEN CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmada, medyadaki aşı karşıtı haberlerin çocukluk çağı aşıları hakkında ebeveyn tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışma örneklemini, Çocuğu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimlerinde (Servis 1, Servis 2 ve Polikliniklerde), Çocuk Acil Servisinde, Çocuk Cerrahisi Servisinde yatarak ya da ayaktan tedavi gören, 5 yaş veya daha küçük olan çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları Ölçeği ve Ebeveynlerin Aşı tutumlarına Belirlemeye Yönelik soru formu ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogrof Siminnnov, Mann Whitneyy U Testi, Kuruskal Wallis Testi ve Ki Kare Testi kullanıldı. Bulgular: Görüşme yapılan ebeveynlerin %65,7'sinin anne, yaş ortalaması 32,89 dur. Çocuklarının yaş ortalamasının 2,44±1,53 bulundu. %97,1'inin evli, %50'sinin üniversite mezunu, %64,2'sinin gelirin gidere denk olduğu belirlendi. Ebeveynlerin aşı tutumlarına yönelik görüşleri incelendiğinde; %61,1'inin aşılar hakkında bilgiye sağlık kuruluşundan ulaşmalarına rağmen %22,3'ün medyadan ulaştıkları belirlendi. Ebeveynlerin, çocukluk çağı aşılarını yaptırmak zorunlu olmasaydı, yaptırılan aşıları yine yaptırmayı isteme durumu incelendiğinde %14,2'sinin“emin değilim”ve %10,3'ünün ise“istemezdim”yanıtı verdiği bulundu. Sosyal medya veya radyo televizyonda çıkan aşı karşıtı haberlerin-bilgilerin aşı yaptırmalarını etkileme düzeyi incelendiğinde ise, ebeveynlerin %44,1'inin 3 puan üzerinde olduğu belirlendi. Ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları hakkında ebeveyn tutumları, değerlendirildiğinde, %23'ünün aşı tereddütünün olduğu bulundu. Sonuç: Araştırma sonunda aşı karşıtı olan ebeveynin medyadan etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine parental attitudes about childhood vaccines based on anti-vaccine news in the media. Materials and Methods: The study is a cross-sectional study. The study sample consisted of parents of children aged 5 years or younger who were treated as inpatients or outpatients in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Health and Diseases Units (Service 1, Service 2 and Outpatient Clinics), Pediatric Emergency Department, Pediatric Surgery Department. The data of the study were collected with Descriptive Information Form, Scale of Parents' Attitudes Towards Childhood Vaccines and Questionnaire for Determining Parents' Attitudes Towards Vaccines. Descriptive statistics, Kolmogrof Siminnnov, Mann Whitneyy U Test, Kuruskal Wallis Test and Chi-Square Test were used to analyze the data. Results: The parents of the interviewed, 65.7% were mothers and the mean age was 32.89 years. The mean age of their children was found to be 2.44±1.53. It was determined that 97.1% were married, 50% were university graduates, and 64.2% had income equal to their expenses. When parents' opinions about vaccination attitudes are examined; It was determined that although 61.1% of them got information about vaccines from a health institution, 22.3% of them got it from the media. When the parents' willingness to receive the same vaccines if childhood vaccinations were not mandatory was examined, it was found that 14.2% responded“I am not sure”and 10.3% responded“I would not want to”. When the extent to which anti-vaccine news and information on social media or radio and television affected their vaccination, it was determined that 44.1% of the parents were 3 points above it. When parents' attitudes about childhood vaccines were evaluated, it was found that 23% had vaccine hesitancy. Conclusion: At the end of the research, it was determined that the anti-vaccination parent was influenced by the media.