ASSURE öğretim tasarım modeline dayalı ders tasarımının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, 21. yüzyıl becerilerine ve matematik motivasyonlarına etkisi
The effect of a lesson design based on the ASSURE instructional design model on 7th grade students' academic achievement, 21st century skills, and mathematics motivation
- Tez No: 957332
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ABDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, ASSURE öğretim tasarım modelinin cebirsel ifadeler ve denklemler alt öğrenme alanında öğrencilerin akademik başarıları, 21. yüzyıl becerileri ve matematik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemek ve öğretim uygulamalarına ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı“Karma Araştırma Modeli”benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen İç Anadolu Bölgesi'nde bir il merkezindeki devlet okulunda öğrenim görmekte olan 42 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Nicel verilerin toplanmasında ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşaması ise durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Cebirsel İfadeler ve Denklemler Başarı testi (CİDBT), Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Ölçeği, Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ), Öğrenme Stilleri Envanteri (ÖSE) ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında deney ve kontrol gruplarının, CİDBT, Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Ölçeği ve MMÖ ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. CİDBT ile MMÖ son test puanlarına bakıldığında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülürken, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin 21. Yüzyıl becerileri son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Uygulama sonunda öğrenciler, ASSURE öğretim tasarım modeline göre hazırlanan derslerin eğlenceli ve keyifli olduğu, derse olan ilgiyi ve katılımı artırdığı yönde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the ASSURE instructional design model on students' academic achievement, 21st-century skills, and mathematics motivation in the sub-learning area of algebraic expressions and equations, as well as to determine students' views on the instructional practices. A Mixed Methods Research Design was used in this study. The sample of the study consists of 42 seventh-grade students enrolled in a public school. Data collection tools included the Algebraic Expressions and Equations Achievement Test (AEEAT), the Multidimensional 21st Century Skills Scale, the Mathematics Motivation Scale (MMS), the Learning Styles Inventory (LSI), and a semi-structured interview form. The findings of the study revealed that there was no significant difference between the pretest scores of the experimental and control groups in the AEEAT, the 21st Century Skills Scale, and the MMS. However, the posttest scores of the experimental group in the AEEAT and the MMS a significant difference in favor of the experimental group. On the other hand, there was no statistically significant difference between the posttest scores of the two groups in the 21st-century skills scale. At the end of the implementation, students stated that the lessons designed based on the ASSURE instructional model were enjoyable and engaging, and that the model increased their interest and participation in the course.