Havuç (Daucus carota L.) muhafazasında izokumarin miktarı üzerine çeşit ve ambalajlamanın etkisi
Effects of variety and packaging on isocoumarin formation in carrots (Daucus carota L.)
  1. Tez No: 95734
  2. Yazar: SİBEL BANU TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HALLORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırma, havuçta hasattan sonra oluşan izokumarin miktarına çeşit ve ambalajlamanın etkilerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Denemeler de Nanco ve Cosmos havuç çeşitlerine ait kökler 0 °C sıcaklık ve % 85-90 oransal nem içeren depoda muhafaza edilmiştir. Havuçlar delikli ve deliksiz polictilen (PE) torbalara yerleştirilirken, kontrol grubu havuçlar plastik kasalarda depoya alınmıştır. Muhafaza süresince aylık aralıklarla alınan örneklerde izokumarin miktarı, içsel ve dışsal etilen üretimi, solunum hızı, ağırlık kaybı, ambalaj içi C02 miktarı, suda çözünür kuru madde miktarı, filizlenme ve köklenme oranı, tat değişimi ve enfeksiyon oranındaki değişimler incelenmiştir. Araştırmada izokumarin miktarının 2.46-3.68 mg/IO()g arasında değiştiğini, çeşit ve ambalajlamanın depolama süresince izokumarin oluşumunu belirgin bir şekilde etkilemediğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : İzokumarin, etilen, köklenme, filizlenme, ambalaj, PE, solunum
Özet (Çeviri)
The research is carried out to determine the effects of variety and packaging on isocoumarin formation in carrots. Roots of Nanco and Cosmos varieties were packed with perforated and non- perforated polyethlcne bags and then placed in the store set at 0°C temperature and 85-90 % relative humidity. Control carrots were stored in the same storage conditions but in open lugs. Isocoumarin formation, internal and external ethylene production, respiration rate, weight loss, CO2 level inside packs, total solible solids, rooting and sprouting rate, sensory quality ( taste ) and infection rates were investigated at monthly invervals during storage period. Results of the research showed that isocoumarin content varied between 2.46-13.68 mg/I00g and no effects were determined between both cultivar and packaging on isocoumarin formation in carrots. Key Words : Isocoumarin, ethylene, rooting, sprouting, packaging, PE, respiration