Lactococcus lactis subsp. lactis MPL56 suşunda faj-almaç bölgeyi maskeleyen plazmid kodlu materyalin tanısı
Identification of plasmid encoded material, masking phage-receptor site in lactococcus lactis subsp. lactis MPL56
- Tez No: 95733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LACTOCOCCUS LACTIS SUBSP. LAC7JS MPL56 SUSUNDA FAJ-ALMAÇ BÖLGEYİ MASKELEYEN PLAZMÜ) KODLU MATERYALİN TANKI Yasin TUNCER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa AKÇELİK Lactococcus lactis subsp. lactis MPL56 susunda; 0mpl51, 0mpl86, 01c961 ve 0ldlO83 fajlanna karşı, 28.5 kb plazmid tarafından kodlanan, faj adsorbsiyonunun engellenmesi tipte dirençlilik sistemi saptandı.. Bn susun plazmidleri giderilmiş mutantı MPL56-22' de, fajlann adsorbsiyonu % 98.5 - % 99.6 gibi yüksek oranlarda meydana geldi. Pronaz E, proteinaz K ve tripsin uygulaması ile, MPL56 doğal susunda tüm fajlara karşı duyarlılık oluştu. MPL56 ve MPL56-22 suşlannın hücre duvarı protein profilleri karşılaştırılarak, faj almaç bölgeyi maskeleyen materyalin 5S.4 kDa' luk bir protein olduğu saptandı. Diğer yandan, MPLS6-22 mutant susuna asit ve alkali muamelesi, tüm fajlann adsorbsiyonunun inhibisyonuna yol açtı. MPL56-22 mutantmın hücre duvarı ekstraktlanna, terminal N-asetilglukozamin, p-D-galaktozil, glukozil ve mannozil kalıntılarına spesifik lektinlerin uygulanması ve yüksek performans sıvı kromatografisi (HPLÇ) analizleri sonucu, fajlann almaç bölgesinin galaktozdan oluştuğu saptandı. Fajlann homolog konakçı suşlan ve MPL56-22 mutantında gelişme parametrelerinin incelenmesi ile; MPL56 susunun, faj adsorbsiyonunun engellenmesine ilave olarak, 0mpl86 ve 01c961 fajlanna karşı abortif enfeksiyon tipte dirençlilik sistemi içerdiği belirlendi. 2000, 59 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lactococcus lactis subsp. lactis, faj adsorbsiyonunun engellenmesi, faj almaç bölge
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IDENTIFICATION OF PLASMID ENCODED MATERIAL, MASKING PHAGE- RECEPTORSrrEINi^CrOCOCCKS,L4Cr/SSUBSP.Iu4CrZS,MPL56 Yasin TUNCER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK Adsorption inhibition type resistance, encoded by the 28.5 kb plasmid, in Lactococcus lactis subsp. lactis MPL56 for phages 0mpl51, 0mpl86, 0Ic961 and 01dlO83, was determined. High adsorption rates such as 98.5 % - 99.6 % were occured for these phages in the strain MPL56-22, plasmid free mutant strain of MPLS6. Pronase E, proteinase K and trypsin treatments resulted in phage sensitivity in wild type strain MPLS6. A S5.4 kDa protein, masking phage receptor site in strain MPLS6, was determined by the comparison of protein profiles of MPL56 and MPL56-22 cell wall extracts. On the other hand, acid and alkali treatments resulted in the inhibition of all phages in the MPL56-22 mutant strain. Receptor site of these phages was found to be formed by galactose by the end of terminal P-D-galactosyl, N-acetylglucoseamine, glucosyl and mannosyl residues spesific lectins treatments and high performance liquid chromatography (HPLC) analysis of cell wall extracts of mutant strain MPL56-22. Growth parameters of phages on their homologous hosts and mutant strain MPL56-22 showed that the strain MPL56 carrying abortive infection type resistance against the phages 0mpl86 and 01c961, in addition to phage adsorption inhibition. 2000,59 pages KEY WORDS: Lactococcus lactis subsp. lactis, inhibition of phage adsorption, phage receptor site