Merkezsel kolinasyonlar ile özel dezarg teoremleri arasındaki ilişkiler
Relationships between central collineations and special desargues
  1. Tez No: 95735
  2. Yazar: ARZU TUTEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci ve ikinci bölümü sırasıyla giriş ve temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde; kolinasyonlar, merkezsel kolinasyonlar, öteleme, homoloji, involusyon ve afin kolinasyonlar tanımlanarak, bunlarla ilgi önemli teoremler ispatlarıyla birlikte verilmiştir. Ayrıca G(7t) ve bunun alt grupları belirlenmiştir. Dördüncü bölümde; Dezarg Teoremi, geçişkenlik, Özel Dezarg Teoremleri, Fano Aksiyomu ve harmonik eşlenik noktalar tanımlanmıştır. Bunların merkezsel kolinasyonlar ile yakın ilişkileri teoremlerle incelenmiştir. 2000, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kolinasyon, merkezsel kolinasyon, Dezarg teoremi, özel Dezarg teoremleri.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. hi the third chapter, collineations, central collineations, elation, homology, involution and affine collineations are defined, and proofs of important theorems which related to them are giverr. Also the group which is denoted by G[n) and its subgroups are determined. In the fourth chapter, Desargues theorem, transitivity, special Desargues theorems. Fano's axiom and harmonic conjugates are defined. Also their relations with central collineations are investigated by theorems. 2000, 69 pages KEY WORDS : Collinealion, central collineation, Desargues theorem, special Desargues theorems.