Vitex agnus-castus L. (Hayıt) bitkisinin farmakognozik ve biyolojik aktiviteleri açısından araştırılması
Investigation of pharmacognostic and biological activities of Vitex agnus-castus L. (chaste tree)
- Tez No: 957365
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DEMİRCİ, PROF. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Vitex agnus-castus L. (Hayıt) (Lamiaceae) halk arasında idrar arttırıcı, sindirim sistemiyle ilgili ve sakinleştirici kullanımları olup yaygın tıbbi kullanımı premenstrüel sendrom tedavisidir. Genel olarak meyveleri kullanılır. Biyolojik aktiviteleriyle ilgili çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Bileşenlerindenlerinden kastisinin antiinflamatuvar, sitotoksik etkinlikleriyle ilgili literatürde bazı çalışmalar yer almaktadır. Bu tez kapsamında, üç farklı lokaliteden çiçekli ve meyveli dönemde toplanan Vitex agnus-castus toprak üstü kısımlarının Avrupa Farmakopesine göre yabancı madde, total kül miktar, nem miktar tayinleri, makroskobik ve mikroskopik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Toprak üstü kısımlarının uçucu yağı su distilasyonuyla; ekstreleri %70'lik etanolde maserasyonla elde edilmiştir. Uçucu yağların ve ekstrelerin kimyasal profilleri ince tabaka kromatografi (İTK) ile belirlenip; uçucu yağların içeriği gaz kromatografisi (GK) ve gaz kromatografisi/kütle spektrometrisi (GK/KS) ile analiz edilmiştir. Kolon kromatografi ile kastisin izolasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İzolasyon sonrasında kastisin varlığı sıvı kromatografisi/kütle spektrometrisi-kütle spektrometrisi (SK/KS-KS) ile belirlenmiştir. Uçucu yağların ve ekstrelerin mikrodilüsyonla antimikrobiyal; 5-LOX deneyi ile antiinflamatuvar; hücre kültür çalışmalarıyla HTERT-HPNE ve PANC-1 hücre hattı üzerinde antikanser etkileri araştırılmıştır. PANC-1 hücreleri üzerinde CD-46 reseptör üzerine etkilerinin değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitex agnus-castus L. (Chaste tree) (Lamiaceae) is used among the public as a stimulant, digestive and calming agent, and its common medical use is the treatment of premenstrual syndrome. Generally, its fruits are used. There are various studies on its biological activities. There are some studies in the literature on the anti-inflammatory and cytotoxic activities of its component, casticisin. Within the scope of this thesis, determination of foreign matter, total ash content, moisture content, macroscopic and microscopic examinations of nutritional Vitex agnus-castus aerial parts in flowering and fruiting periods from three different localities were carried out according to the European pharmacopoeia. In the aboveground parts, the essential oil was obtained by water distillation; the extracts were obtained by maceration in 70% ethanol. The chemical profiles of essential oils and extracts were determined by thin layer chromatography (TLC); the content of essential oils was analyzed by gas chromatography (GC) and gas chromatography/mass spectrometry (GC/MS). Casticin isolation studies were performed by column chromatography. After isolation, the presence of casticin was determined by liquid chromatography/mass spectrometry-mass spectrometry (LC/MS-MS). The antimicrobial effects of essential oils and extracts were investigated with microdilution; anti-inflammatory effects with 5-LOX assay; and cell culture studies on HTERT-HPNE and PANC-1 cell lines. Efficacy evaluation for adenovirus was performed by determining CD46 receptor expression in PANC-1 with the Human CD46 Elisa Kit.