Thymus ekimii yıld. bitkisinin fitokimyasal ve biyolojikaktivite özelliklerinin araştırılması
Investigation of phytochemical and biological activityproperties of Thymus ekimii yild.
- Tez No: 957369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada, Thymus ekimii Yild. (Lamiaceae) bitkisi üzerinde kapsamlı fitokimyasal ve biyolojik aktivite değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Bitkinin toprak üstü kısmından hidrodistilasyonla uçucu yağı (THY), sıvı-sıvı mikroekstraksiyonla sabit yağ asitleri (TFAME) ve vitaminleri (T-VİT), herba (THL, THP) ve kök (TRL, TRP) kısımlarından total ekstreleri n-hekzan ve metanol-su-asetonla maserasyon tekniği ile elde edilmiştir. Elde edilen uçucu yağ, sabit yağ asitleri, vitaminler, hidrofilik ve lipofilik ekstrelerin kimyasal kompozisyonları gaz, sıvı ve birleşim kromatografik teknikler ile incelenmiştir. Ayrıca, ekstreler üzerinde toplam fenolik ve toplam flavonoit miktar tayinleri spektrofotometrik olarak gerçekleştirilmiştir. Uçucu yağın oksijenli monoterpenlerce zengin olduğu ve major uçucu bileşikler olarak timol (%75,0) ve karvakrol (%3,9) içerdiği saptanmıştır. Toprak üstü kısmının lipofilik ekstresinde timol (%26,8), nonakosan (%16,8), β-sitosterol (%11,6) ve oleanolik asit (%13,5) tespit edilmiştir. Polar ekstrenin yarısından fazlasını karbonhidratlar (%56,3) oluşturmuş olup, triterpenoitler ve fenolik asitler sırasıyla %10,4 ve %5,8 olarak saptanmıştır. Kök apolar ekstresinde başta β-sitosterol (%27,7), lanosterol (%6,5), sikloartenol (%6,5) olmak üzere ağırlıklı olarak fitosteroller (%53,8) bulunmuştur. Triterpenoitler (%22,3) ursolik asit (%7,7), betulonik asit (%7,2) ve ursadienoik asit (%5,9) ile temsil edilmiştir. Fenolik bileşiklerden rozmarinik asit, vanilik asit, sinarozit, luteolin, kosmosiin ve naringenin saptanmıştır. Sabit yağ asitlerinden linolenik (%23,2), linoleik (%13.8), oleik (%13,3), nonadekanoik (%29,6) ve palmitik (%11,9) asitleri saptanmıştır. Lipofilik vitaminler grubundan vitamin E ve β-karoten tespit edilmiştir. Uçucu yağ ve ekstrelerin antioksidan aktiviteleri fosfomolibden, DPPH, TEAC, SNAP testleri ile değerlendirilmiştir. Mikrotitre plaka tekniği kullanarak numunelerin -glukozidaz inhibisyonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive phytochemical and biological activity evaluation was conducted on Thymus ekimii Yild. (Lamiaceae). The essential oil (THY) from the aerial parts was obtained by hydrodistillation, while the fixed fatty acids (T-FAME) and vitamins (T-VIT) were extracted using liquid-liquid microextraction. Additionally, n- hexane and methanol-water-aceton bulk extracts from the herb (THL, THP) and root (TRL, TRP) parts were prepared by maceration. The chemical compositions of the obtained essential oil, fixed fatty acids, vitamins, and hydrophilic and lipophilic extracts were analyzed using gas, liquid and convergence chromatographic techniques. Furthermore, the total phenolic and total flavonoid contents of the extracts were determined spectrophotometrically. The essential oil was found to be rich in oxygenated monoterpenes, with thymol (75.0%) and carvacrol (3.9%) identified as the major volatile components. The lipophilic extract of the aerial parts contained thymol (26.8%), nonacosane (16.8%), β-sitosterol (11.6%), and oleanolic acid (13.5%). Carbohydrates constituted more than half (56.3%) of the polar extract, while triterpenoids and phenolic acids were determined to be 10.4% and 5.8%, respectively. The root apolar extract was mostly composed of phytosterols (53.8%), including β-sitosterol (27.7%), lanosterol (6.5%), and cycloartenol (6.5%). The triterpenoids (22.3%) wererepresented by ursolic acid (7.7%), betulonic acid (7.2%), and ursadienoic acid (5.9%). Phenolic compounds were represented by rosmarinic acid, vanillic acid, cynaroside, luteolin, cosmosiin, and naringenin. Among the fatty acids, linolenic (23.2%), linoleic (13.8%), oleic (13.3%), nonadecanoic (29.6%), and palmitic (11.9%) acids were identified. Vitamin E and β- carotene were detected among the lipophilic vitamins. The antioxidant activities of the essential oil and extracts were evaluated using the phosphomolybdenum, DPPH, TEAC, and SNAP assays. An α-glucosidase inhibition effect was observed using the microtiter plate technique.