Triamsinolon asetonit içeren bukkal nanolif formülasyonu geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of buccal nanofiber formulation containing triamsinolone acetonide
- Tez No: 957370
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKYIL, DOÇ. DR. MUHAMMET DAVUT ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Oral mukozayı çevreleyen membranda çeşitli ülseratif hastalıklar görülebilmektedir. Bu tip hastalıkların tedavisinde kortikosteoridler sık kullanılan ilaç gruplarından biridir. Bu grup ilaçlardan triamsinolon asetonit, oral yoldan kullanıldığında düşük biyoyararlanıma sahip olması sebebiyle piyasada jel, merhem gibi formları mevcuttur. Ancak bu formülasyonlar tükürük, yutma refleksi, yeme/içme faaliyetlerinden dolayı uygulama bölgesinden uzaklaşmakta ve terapötik konsantrasyona ulaşmakta yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında şu anda Türkiye ilaç piyasasında bulunan merhem tipi formülasyona alternatif olarak iki farklı polimer kullanılarak nanolif formülasyonları geliştirilmiş ve salım özelliklerinin iyileştirilerek tedavi sürecini kolaylaştırmak hedeflenmiştir. Geliştirilen formülasyonların karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş, in vitro salım ve ex vivo permeabilite çalışmalarıyla etkin maddenin başarılı bir şekilde salındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various ulcerative conditions may occur in the mucosal membrane lining the oral cavity. Corticosteroids are among the most frequently used drug classes in the treatment of such diseases. One of the commonly used agents in this group, triamcinolone acetonide, exhibits low oral bioavailability when administered via the oral route and therefore available on the market in topical formülations such as ointments and gels. However, these formulations are often rapidly cleared from the site of application due to saliva flow, swallowing reflex and eating/drinking activities, which limits their ability to maintain effective therapeutic concentrations. Within the scope of this thesis, nanofiber based formulations were developed using two different polymers as an alternative to the ointment based formulation currently available on the Turkish pharmaceutical market. The primary objective was to enhance the release properties of the drug and thus improve the effectiveness and practicality of treatment. The developed formulations were sıbjected to comprehensive characterization studies and in vitro drug release as well as ex vivo permeability studies demonstrated that triamcinolone acetonide was successfully released from the nanofiber matrices.