Ortalama geriye kalan yaşam fonksiyonları
Mean residual life function
- Tez No: 95737
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTALAMA GERİYE KALAN YAŞAM FONKSİYONLARI Ayla TERCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.İsmihan BAYRAMOĞLU Bu tez çalışmasında, n tane bağımsız elemandan oluşan paralel veya ardışık sistemin ortalama geriye kalan yaşam fonksiyonları ele alınmıştır, n bağımsız elemandan oluşan bir sistemin geriye kalan yaşam fonksiyonu sıra istatistikleri aracılığı ile belirlenmiştir. Sistem güvenilirliği ve ardışık geriye kalan yaşam fonksiyonlarının belirlenmesi hem istatistik teorisi açısından hem de uygulama açısından büyük önem taşımaktadır. Tez çalışmasında, elemanlarının yaşam zamanları Weibull, Pareto ve power dağılımlarına sahip paralel sistemlerin ortalama geriye kalan yaşam fonksiyonlarının analizi geniş bir şekilde verilmiştir. 2000, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Ortalama geriye kalan yaşam fonksiyonu, sıra istatistikleri, rekor değerler, dağılım fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MEAN RESIDUAL LIFE FUNCTION Ayla TERCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof.Dr.İsmihan BAYRAMO?LU In this work. We define the survival and mean residual life function of system consisting of n identical and independent components having series or parallel structure. The formula defining a mean residual life function of a parallel system consisting of n independent components is given in terms of order statistics. Determination of mean residual life function of a system is an important problem of statistical theory of reliability. For a parallel system having for each component a Weibull, Pareto, power life distribution the mean residual life function is analyzed. 2000, 70 pages KEY WORDS: Mean residual life function, order statistics, record values, survival function.