İnkübasyon koşulları ve besin ortamı içeriğinin biberde androgenetik embriyo oluşumu üzerine etkisi
The Effect of incubation conditions and the nutrient medium content on the androgenetic embryo formation in peppers
  1. Tez No: 95738
  2. Yazar: ŞAFAK TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ELLİALTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNKÜBASYON KOŞULLARI VE BESİN ORTAMI İÇERİĞİNİN BİBERDE ANDROGENETtK EMBRİYO OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİSİ ŞafikTERZlOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Şebnem ELLİALTIOGLU Bu çalışmada, ülkemizde yetiştirilen önemli biber populasyonlanndan biri olan Kahramanmaraş biberi populasyonunda anter kültürü yapılmıştır. Anter kültüründen elde edilen embriyo oranını artırmak amacıyla besin ortamı içeriği ve inkübasyon koşulan bakımından değişik uygulamalar yapılmıştır. MS veya DDV temel besin ortandan içerisine“4 mg/1 NAA + 1 mg/1 BA”veya bunun tam tersi olan“1 mg/1 NAA + 4 mg/1 BA”ilave edilmiş; aynca tüm ortam kombinasyonlarının yansına %0.25 dozunda aktif kömür katılmıştır. Böylece 8 farklı besin ortamı kombinasyonunda kültüre alman biber anterleri iki farklı inkübasyon koşulunda gelişmeye bırakılmıştır: a. +35/25°C sıcaklık ve karanlık/fotoperiyodik ışıklarıma rejimi, b. +29°C'de ve sürekli 2000 lux ışık şiddetinde ışıklandırma rejimi“MS ortamı”+“4 mg/1 NAA + 1 mg/1 BA”+“%0.25 aktif kömür”kombinasyonu, anter kültüründen embriyo oluşturmak için en yüksek başarıyı göstermiştir. İnkübasyon koşulu olarak“+29°C'de ve sürekli 2000 lux ışık şiddetinde ışıklandırma rejimi”daha olumlu etkide bulunmuştur. Ancak bu rejim, uygulama güçlüğü nedeniyle pratik bulunmamıştır. 2000, 47 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Biber, Capsicum cmnuum L., anter kültürü, besin ortamı, inkübasyon koşullan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis THE EFFECT OF INCUBATION CONDITIONS AND NUTRIENT MEDIUM CONTENT ON THE ANDROGENETIC EMBRYO FORMATION IN PEPPERS ŞafekTERZÎO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: ProfDr. Şebnem ELLlALTIO?LU In this study, anther culture was carried out on the Kahramanmaraş pepper, which is one of the important pepper populations cultivated in Turkey. To increase the ratio of the embryo obtained from anther culture, different treatments were performed with different nutrient medium contents and incubation conditions. 4 mg/1 NAA and lmg/1 BAA or lmg/1 NAA and 4mg/l BA were added to MS and DDV nutrient medium half of which contained active charcoal at the rate of 0.25%. The pepper anthers in these media combinations were placed in two different incubation conditions: a. 35/25°C temperature and day/night fotoperiodizm, b. +29°C and continuous 2000 lux light conditions. 4 mg/1 NAA + 1 mg/1 BA + 0.25% active charcoal in MS medium resulted in the best performence in obtaining embryo from the anther culture. The incubation condition (b) had the most positive effect. But this system is not found practical because of the application difficult. 2000, 47 pages Key Word: Pepper, Capsicum anrmum L., anther culture, nutrient medium, incubation conditions