Neisseria gonorrhoeae üzerinde etkili antibiyotikve fenolik asit kombinasyonlarınınaraştırılması
Investigation of antibiotic and phenolic acid combinations effective on Neisseria gonorrhoeae
  1. Tez No: 957386
  2. Yazar: ABDOUL AZIZ MALICK DIALLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Neisseria gonorrhoeae'ye karşı yaygın olarak kullanılan seftriaksona karşı son yıllarda bakterinin direnç mekanizmaları geliştirmesi nedeniyle antibiyotik daha az etkili hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada, fenolik asitlerin bazı antibiyotiklerle kombinasyonları oluşturulmuş, Neisseria gonorrhoeae'ye karşı antibakteriyel aktivitesi çeşitli yöntemler kullanılarak çalışılmıştır. Kullanılan fenolik asitlerden özellikle gallik asit ve kafeik asit Neisseria gonorrhoeae karşı önemli aktivite göstermiştir. Mikrobroth dilüsyon sonuçlarına göre; gentamisin için MİK değeri 1,171 μg/mL, seftriakson için 5,625 μg/mL, kafeik asit için 12,5 μg/mL ve son olarak gallik asit için 6,25 μg/mL olarak bulunmuştur. Sinerjik aktivite, dama tahtası yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Gallik asit, seftriakson 0.38 (FİK: ≤ 0.5) ile sinerjik etki ve kafeik asit ile seftriakson 0.49 (FİK: ≤ 0.5) arasında sinerjitik etki göstermiştir. Gentamisin ile gallik asit kombinasyonu 0,93 (FİK < 1) additif bir etki göstermiş ve kafeik asit ile 1,72 (FİK>1,0-4,0) oranında bir kayıtsızlık etkisi göstermiştir. Flow sitometri sonuçlarında ise; gentamisin+gallik asit kombinasyonu %85.8 oranında apoptozise neden olmuştur. Gelecekte seftriakson veya gentamisin gibi antibyotik tedavilerine alternatif olarak özellikle gallik asitin Neisseria gonohroeae enfeksiyonlarının tedavisinde önemli bir potansiyele sahip olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ceftriaxone, which is widely used against Neisseria gonorrhoeae, has become less effective in recent years due to the development of resistance mechanisms by bacteria. In this study, the antibacterial activity of phenolic acids in combination with some antibiotics against Neisseria gonorrhoeae was studied using various methods. Of the phenolic acids used, gallic acid and caffeic acid, in particular, showed significant activity against Neisseria gonorrhoeae. According to microdilution results, MIC values of 1.171 μg/mL for gentamicin, 5.625 μg/mL for ceftriaxone, 12.5 μg/mL for caffeic acid and finally 6.25 μg/mL for gallic acid were found. Synergistic activity was evaluated using the checkerboard analysis technique. Gallic acid showed a synergistic effect with ceftriaxone 0.38 (FIK: ≤ 0.5) and a synergistic effect with caffeic acid and ceftriaxone 0.49 (FIK: ≤ 0.5). The combination of gentamicin and gallic acid showed an additive effect of 0.93 (FIK < 1) and an indifference effect with caffeic acid of 1.72 (FIK>1.0-4.0). In the flow cytometry results, the combination of gentamicin + gallic acid caused apoptosis at a rate of 85.8%. In the future, gallic acid will have a significant potential in the treatment of Neisseria gonorrhoeae infections as an alternative to antibiotic treatments such as ceftriaxone or gentamicin.