Eskişehir ilinde yayılışı olan Galium L. (Rubiaceae) taksonları üzerinde farmasötik botanik araştırmalar
Pharmaceutical botanical studies on Galium L. (Rubiaceae) taxa distributed in eskisehir province
  1. Tez No: 957387
  2. Yazar: MERVE KALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir ilinde yayılışı olan Galium L. (Rubiaceae) cinsine ait 8 seksiyonda yer alan 13 takson (G. setaceum Lam., G. spurium L. subsp. spurium, G. aparine L., G. peplidifolium Boiss., endemik G. penduliflorum Boiss., G. rotundifolium L., G. odoratum (L.) Scop., G. rivale (Sm.) Griseb., G. humifusum Bieb., G. verum L. subsp. verum, G. incanum Sm. subsp. elatius (Boiss.) Ehrend., G. album Mill. subsp. pycnotrichum (H. Braun) Krendl ve G. paschale Forssk.) farmasötik botanik açıdan araştırılmış; taksonlara ait morfolojik, mikromorfolojik, anatomik, palinolojik ve biyolojik aktivite özellikleri detaylı şekilde ortaya konmuştur. Morfolojik çalışmalarda, taksonların Türkiye Florası'nda verilen deskripsiyonları genişletilmiş, eksiklikler giderilip fotoğraflarla desteklenmiştir. Mikromorfolojik çalışmalarda SEM'de, gövde ve yaprak yüzey özellikleri, tüy yapıları, meyve ornamentasyonları belirlenmiştir. Anatomik çalışmalarda, gövde enine, yaprak enine ve yüzeysel alınan kesitlerle anatomik yapıları aydınlatılmıştır. Palinolojik çalışmalarda, SEM'de polenlerin fotoğrafları çekilerek polen özellikleri tanımlanmıştır. Biyolojik aktivite çalışmalarında, taksonların etanol ekstrelerinin toplam fenolik madde miktarı tayini, 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) radikalini süpürücü etki ile Troloks'a eşdeğer total antioksidan kapasite tayini ile antioksidan özellikleri belirlenmiş olup en yüksek toplam fenolik bileşik miktarına ve en etkili antioksidan özelliğe sahip olan tür G. peplidifolium olarak tespit edilmiştir. Antimikrobiyal çalışmalarda 2 Gram pozitif, 2 Gram negatif ve 2 maya suşu kullanılarak agar difüzyon ile sıvı mikrodilüsyon yöntemleriyle ekstrelerin antimikrobiyal etkinlikleri hesaplanmıştır. Gram pozitif'e en etkili G. peplidifolium iken, Gram negatif'e G. spurium subsp. spurium ve G. incanum subsp. elatius'dur. Maya'larda ise en etkili tür G. humifusum olarak belirlenmiştir. Ekstrelerin özellikle Bacillus subtilis suşuna karşı yüksek antimikrobiyal etkinlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 13 taxa (G. setaceum Lam., G. spurium L. subsp. spurium, G. aparine L., G. peplidifolium Boiss., endemic G. penduliflorum Boiss., G. rotundifolium L., G. odoratum (L.) Scop., G. rivale (Sm.) Griseb., G. humifusum Bieb., G. verum L. subsp. verum, G. incanum Sm. subsp. elatius (Boiss.) Ehrend., G. album Mill. subsp. pycnotrichum (H. Braun) Krendl and G. paschale Forssk.) in 8 sections belonging to the genus Galium L. (Rubiaceae) distributed in Eskisehir province were investigated in terms of pharmaceutical botany; morphological, micromorphological, anatomical, palynological and biological activity characteristics of the taxa were presented in detail. In morphological studies, the descriptions of the taxa provided in the Flora of Turkey were expanded, deficiencies were corrected, and the findings were supported with photographs. In micromorphological studies, SEM was used to examine stem and leaf surface features, trichome structures, and fruit ornamentation. Anatomical structures were clarified through transverse sections of the stem and leaf, as well as superficial sections. In palynological studies, pollen characteristics were identified with SEM photographs. In biological activity studies, the total phenolic compound content of ethanol extracts of the taxa was determined and their antioxidant properties were determined by the scavenging effect of 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) radical and total antioxidant capacity equivalent of Trolox. The species with the highest total phenolic compound content and the most effective antioxidant properties was determined as G. peplidifolium. In antimicrobial studies, antimicrobial activities of the extracts were calculated by agar diffusion and liquid microdilution methods using 2 Gram positive, 2 Gram negative and 2 yeast strains. While G. peplidifolium was the most effective for Gram-positive, G. spurium subsp. spurium and G. incanum subsp. elatius was the most effective for Gram-negative. In yeasts, the most effective species was determined as G. humifusum. The extracts showed high antimicrobial activity, especially against the Bacillus subtilis strain.