Yüksek moleküler ağırlıklı hyaluronik asit ile uyarılmış WWOX''un baş ve boyun kanserindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of high molecular weight hyaluronic acid stimulated WWOX' in head and neck cancer
- Tez No: 957399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek moleküler ağırlıklı hyaluronik asit (HMW-HA)'in baş ve boyun kanserindeki biyolojik etkileri ve bu etkinin tümör baskılayıcı WWOX geni ile ilişkisi araştırılmıştır. SCC-25 kanser ve HET-1A normal hücre hatlarında yapılan uygulamalarda, HMW-HA'nın hücre canlılığı, sitotoksisite, apoptoz göstergeleri ve hyaluronidaz (HYAL1) düzeyleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Moleküler yerleştirme çalışmaları ile HMW-HA'nın WWOX proteini ile olası bağlanma bölgeleri belirlenmiş; RT-qPCR ve Western blot analizleri ile WWOX ve ilişkili genlerin ifade düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular, HMW-HA'nın WWOX ifadesini artırdığını ve bazı apoptozla ilişkili genlerin ifadesini değiştirdiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, HMW-HA ve WWOX'un birlikte hedeflenmesinin baş ve boyun kanserlerinde potansiyel bir tedavi stratejisi olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the biological effects of high molecular weight hyaluronic acid (HMW-HA) in head and neck cancer and its potential interaction with the tumor suppressor gene WWOX were investigated. Applications were conducted on the SCC-25 cancer cell line and the HET-1A normal epithelial cell line to evaluate the effects of HMW-HA on cell viability, cytotoxicity, apoptotic markers, and hyaluronidase (HYAL1) levels. Molecular docking analyses were performed to identify potential binding sites of HMW-HA on the WWOX protein. Additionally, RT-qPCR and Western blot analyses were employed to assess the expression levels of WWOX and related genes. The findings demonstrated that HMW-HA upregulated WWOX expression and modulated the expression of certain apoptosis-related genes. These results suggest that co-targeting HMW-HA and WWOX may represent a promising therapeutic strategy in head and neck cancers.