Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve non-alkolik steatohepatitli hastalarda hepatik steatoz ve fibrozisin MT-R ve USG elastografi ile non-invaziv kantitatif değerlendirmesi
Quantitative non-invasive assessment of hepatic steatosis and fibrosis using MR and ultrasound elastography in patients with non-alcoholic fatty liver and non-alcoholic steatohepatitis,
  1. Tez No: 957400
  2. Yazar: AHMETCAN SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NALFD) kronik karaciğer hastalıklarının en sık görülen nedenlerinden biridir. Karaciğerde basit yağlanma ile başlayan bu süreç zamanla inflamasyon, fibrozis ve siroza kadar ilerleyebilmektedir. Bu hastalığın tanısında non-invaziv değerlendirme sağlayan ultrason ve manyetik rezonans elastografi (MRE) kullanımı giderek artmaktadır. MRE karaciğer fibrozisi tanısında ve evrelemesinde en güvenilir yöntem olsa da yüksek maliyetli olması ve genellikle 3.basamak hastanelerde bulunabilmesi nedeniyle bu hastalığın tanısında yeni yöntemlere ihtiyaç duyuluyor. Ultrason elastografi (USE) yöntemi ise kolay ulaşılabilir olması, maliyetinin düşük olması ve pratik olması sebebiyle bu ihtiyaçta yeni bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmamızdaki amaç karaciğer fibrozisinin saptanmasında MRE ve USE yöntemlerini karşılaştırarak etkinliklerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Haziran 2024 ile Şubat 2025 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Çalışma grubu rutin kliniğimize abdominal veya hepatobiliyer ultrasonografi yapılması için başvuran ve karaciğeri dalaktan daha ekojen olarak saptanmış hepatosteatoz tanısı alan hastalardan oluşturuldu. Hepatosteatoz tanısı alan hastalara aynı gün içerisinde 2D-SWE Ultrason elastografi çekimi yapıldı. Daha sonra hastalara en geç 2 hafta içinde olacak şekilde MRE çekimi yapıldı. Literatürde belirlenen standart MRE eşik değerlerine göre analiz yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanısıra parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı. Anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is one of the most common causes of chronic liver disease. This process, which begins with simple steatosis in the liver, can gradually progress to inflammation, fibrosis, and cirrhosis. The use of non-invasive imaging techniques such as ultrasound and magnetic resonance elastography (MRE) for the diagnosis of this disease has been increasing. Although MRE is considered the most reliable method for the diagnosis and staging of liver fibrosis, its high cost and limited availability—typically confined to tertiary care centers—highlight the need for alternative diagnostic approaches. Ultrasound elastography (USE), on the other hand, provides a practical and cost-effective solution due to its accessibility and ease of use. The aim of this study is to compare the effectiveness of MRE and USE in detecting liver fibrosis. Material and Methods: This study was conducted between June 2024 and February 2025 at the Department of Radiology, Faculty of Medicine, Sivas Cumhuriyet University. The study group consisted of patients who were referred to our department for routine abdominal or hepatobiliary ultrasound and were diagnosed with hepatic steatosis based on increased liver echogenicity compared to the spleen. All patients diagnosed with hepatic steatosis underwent 2D-SWE ultrasound elastography on the same day. MRE was then performed within two weeks of the initial ultrasound examination. Analysis was conducted according to standard MRE threshold values established in the literature. In addition to descriptive statistical methods, Spearman's rho correlation analysis was used to assess relationships between parameters. A p-value of 0.05).