Cinsel yolla bulaşan hastalığı olan bireylerde ölüm anksiyetesi, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of influencing factors and death anxiety, quality of life in individuals with sexually transmitted diseases
- Tez No: 957401
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ile Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran ve HIV, Hepatit B veya HPV tanısı almış bireylerde ölüm anksiyetesi, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 96 birey katılmış; bunların 30'u HPV, 30'u Hepatit B ve 36'sı HIV ile enfekte bireylerden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form kullanılmıştır. Ölüm anksiyetesi puanı ortalaması 7,47 ± 2,91 olup, bu değer orta düzeyde ölüm anksiyeteyi göstermektedir. Katılımcıların %60,4'ü orta, %20,8'i ağır, %15,6'sı hafif ve %3,1'i panik düzeyinde ölüm anksiyetesi yaşamaktadır. Ölüm anksiyetesinin en yüksek olduğu grup HPV hastalarıdır; bunu HIV ve Hepatit B grupları takip etmektedir. Kadınlar ve düşük sosyoekonomik düzeye sahip bireylerde ölüm anksiyetesi düzeyi anlamlı şekilde daha yüksektir (p0.05). Yaşam kalitesi genel olarak orta düzeyde saptanmış; en yüksek puan bedensel sağlık, en düşük puan ise genel sağlık algısı boyutunda elde edilmiştir. HIV hastalarının yaşam kalitesi daha düşük olmakla birlikte fark istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to determine death anxiety, quality of life, and the factors affecting them in individuals diagnosed with HIV, Hepatitis B, or HPV who applied to the Infectious Diseases and Obstetrics and Gynecology clinics of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital. A total of 96 individuals participated in the study; 30 of them were individuals infected with HPV, 30 with Hepatitis B, and 36 with HIV. Data were collected using the Personal Information Form, Templer Death Anxiety Scale and the World Health Organization Quality of Life Scale- Short Form. The average death anxiety score was 7.47 ± 2.91, indicating a moderate level of death anxiety. Among the participants, 60.4% experienced moderate, 20.8% severe, 15.6% mild, and 3.1% panic-level death anxiety. The group with the highest death anxiety was the HPV patients, followed by the HIV and Hepatitis B groups. Women and individuals with lower socioeconomic status experienced significantly higher levels of death anxiety (p0.05). The overall quality of life was found to be moderate; the highest score was obtained in the physical health domain, and the lowest score in the general health perception domain. Although the quality of life was lower in HIV patients, the difference was not statistically significant.