Ayakkabı tabanında bulunan ftalatların sıcaklık etkisi ile nicel miktarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the temperature effect and the quantitative amount of phthalates in shoe soles
- Tez No: 957416
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde, endokrin bozucu kimyasal maddelerin çevre ve insanlar üzerindeki etkilerinin araştırılmasına yönelik çalışmalar oldukça popülerdir. Bu maddelerden biri de ftalatlardır. Ftalatlar, plastiklerde kullanılan yardımcı kimyasallardan biridir. Endüstride plastiklere esneklik katmak için kullanılmaktadır. Bunu eklendikleri plastiklerdeki polivinil moleküllerinin arasına girerek fiziksel bir bağ ile bağlanırlar ve moleküllerin birbiri üzerinde kolayca hareket etmelerini sağlayıp plastiğin sert yapısını yumuşatmaktadır. Çoğu kişisel bakım ürünlerinde de renk ve koku fikse edici olarak kullanılmaktadır. Yasal düzenlemeler ile kullanımı sınırlanan ftalatların özellikle erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinden son dönemlerde sıkça söz edilmektedir. Bu çalışmada plastiklerin yapısında bulunan ftalatların sıcaklığa ve zamana bağlı olarak plastikten ayrılıp ayrılmadığı incelendi. Ayakkabı tabanı örneğinde bulunan ftalat miktarında azalmanın olup olmadığı belirlendi. Sonuçların nicel olarak incelenmesi için LC-MS/MS cihazı kullanıldı. Çalışmada on dokuz farklı ftalat esteri arandı. Bu esterler; DIDP, DINP, DEHP, DNOP, DHEP, DIHP, DHP, BBP, DMEP, DIBP, DBP, DNP, DIOP, DIHxP, DCHP, DPrP, DEP, DMP, DBEP'dir. Standartlar, model çözelti içerisine ilave edilip QuEChERS kiti kullanarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında tespit sınırı (LOD) değerleri 0,06 – 0,32 mg/L arasında, tayin limiti (LOQ) ise 0,2 – 0,97 mg/L arasında bulunmuştur. Geri kazanım çalışmasında ise geri kazanım miktarları %80 – 110 arasında tespit edilmiştir. Tekrarlanabilirlik için bağıl standart sapma ise %3,6 – 8,8 arasındadır. Bulunan sonuçlar GC-MS ile karşılaştırıldı. Gerçekleştirilen bu tayinlerde ftalat miktarlarının örneklerde sıcaklık ve zamana bağlı olarak azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, studies on the effects of endocrine disrupting chemicals on the environment and humans are quite popular. One of these substances is phthalates. Phthalates are one of the auxiliary chemicals used in plastics. They are used in the industry to add flexibility to plastics. They bind with a physical bond by entering between the polyvinyl molecules in the plastics to which they are added, allowing the molecules to move easily over each other and softening the hard structure of the plastic. They are also used as colour and odour fixers in most personal care products. The effects of phthalates, whose use is restricted by legal regulations, especially on the male reproductive system have been frequently mentioned in recent years. In this study, it was examined whether the phthalates in the structure of plastics were separated from the plastic depending on temperature and time. It was determined whether there was a decrease in the amount of phthalates in the shoe sole sample. LC-MS/MS device was used to quantitatively examine the results. Nineteen different phthalate esters were searched in the study. These esters; DIDP, DINP, DEHP, DNOP, DHEP, DIHP, DHP, BBP, DMEP, DIBP, DBP, DNP, DIOP, DIHxP, DCHP, DPrP, DEP, DMP, DBEP. Standards were added to the model solution and prepared using the QuEChERS kit. Within the scope of the study, the limit of detection (LOD) values were found between 0.06 - 0.32 mg/L, and the limit of quantification (LOQ) was found between 0.2 - 0.97 mg/L. In the recovery study, the recovery amounts were found between 80 - 110%. The relative standard deviation for repeatability was between 3.6 - 8.8%. The results were compared with GC-MS. In these determinations, it was observed that the amount of phthalates in the samples decreased depending on temperature and time.