Siyanoakrilat ve poliglikolik asit içerikli yara sargılarının sekonder yara iyileşmesine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of cyanoacrylate and polyglycolic acid-based wound dressings on secondary wound healing
- Tez No: 957417
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR SAKALLIOGLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Siyanoakrilat (SAK) ve Poliglikolik Asit (PGA) içerikli yara sargılarının, serbest diş eti grefti (SDG) ameliyatı sonrası damak yarası iyileşmesi ve ağrı üzerindeki etkilerini değerlendirmesidir. Materyal-Metot: SDG endikasyonlu 45 hasta, 15'er kişilik 3 gruba (kontrol, test 1, test 2) randomize edildi. Greft alımı sonrası gruplara sırasıyla: 1) Hemostatik ajan (jelatin sünger), 2) Hemostatik ajan + SAK, 3) Hemostatik ajan + PGA uygulandı. Postoperatif takipler (7. ve 14. günler; 1. ve 2. aylar) kapsamında ağrı (VAS skoru), epitelizasyon (H₂O₂ köpürme testi) ve yara iyileşme derecesi (MMS ve LTH indeksleri) değerlendirildi. Bulgular: MMS skorları 7. günde PGA grubunda, 1. Ay da hem PGA hem de SAK gruplarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüktü. LTH skorları 7. gün ve 1 ay da PGA ve SAK gruplarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha fazlaydı. Epitelizasyon 14. günde PGA grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha fazlaydı. Ağrı VAS skorları; 1-3 günlerinde SAK grubu ve 4-7. günlerde hem SAK ve hem PGA grupları kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha azdı. Yanma VAS skorları; 1. günde SAK ve 2-3. günlerde SAK ve PGA kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü. Sonuç: PGA ve SAK'ın kullanımı, damak greft alımında erken dönem yara iyileşmesini önemli ölçüde iyileştirebilir. Özellikle PGA yara sargıları, daha erken yara iyileşmesi ve epitelizasyon sağlarken; SAK, postoperatif ağrı ve yanma hissini etkili şekilde azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the effects of wound dressings containing Cyanoacrylate (SAK) and Polyglycolic Acid (PGA) on palate wound healing and pain following free gingival graft surgery. Material-Method: A total of 45 patients with SDG indications were randomized into three groups (control, test 1, test 2), each comprising 15 patients. Following graft harvesting, the groups received: 1) hemostatic agent (absorbable gelatin sponge), 2) hemostatic agent + SAK, and 3) hemostatic agent + PGA. Postoperative follow-ups (days 7 and 14; months 1 and 2) assessed pain and burning sensation (VAS score), epithelialization (H₂O₂ test), and wound healing quality (MMS and LTH indices). Findings: MMS scores were significantly lower in the PGA group at day 7 and in both SAK and PGA groups at month 1 compared to the control group. LTH scores were significantly higher in the SAK and PGA groups at day 7 and month 1 than in the control group. Epithelialization was significantly greater in the PGA group compared to the control group by day 14. Pain VAS scores were significantly lower in the SAK group on days 1–3 and in both SAK and PGA groups on days 4–7 versus the control. Burning VAS scores were significantly reduced in the SAK group on day 1 and in both SAK and PGA groups on days 2–3 compared to the control. Conclusion: The use of PGA and SAK may significantly enhance early-stage wound healing following palatal graft harvesting. Specifically, PGA wound dressings promote faster epithelialization and healing, while SAK effectively reduces postoperative pain and burning sensations.