Nano çöktürme ve çift emülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemi ile hazırlanan temozolomid yüklü formülasyonların etkinlik ve hedefe seçicilik açısından karşılaştırılması
Comparison of temozolomid-loaded formulations prepared by nanoprecipitation and double emulsion solvent evaporation methods in terms of effectiveness and target selectivity
  1. Tez No: 957422
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KAYA TİLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM) için tedavi seçenekleri oldukça sınırlıdır. En ölümcül birincil beyin tümörlerinden biridir. Temozolomid (TEM), GBM için standart kemoterapötik ajan olmasına rağmen, klinik etkinliği hızlı sistemik klirens, düşük beyin penetrasyonu ve seçici olmayan sitotoksisite nedeniyle ciddi şekilde engellenmektedir. Bu çalışmada, nanoçöktürme ve çift emülsiyon çözücü buharlaştırma teknikleri ile hazırlanan oral TEM salımı için iki yenilikçi PLGA tabanlı nanopartikül (NP) sistemi geliştirilmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Parçacık boyutu, polidispersite indeksi (PDI), zeta potansiyeli (ZP), enkapsülasyon etkinliği (%EE), in vitro salım, salım kinetiği ve katı hal analizi (DSC ve FTIR) dahil olmak üzere kapsamlı fizikokimyasal karakterizasyon, olumlu özelliklere sahip nanosistemlerin başarılı bir şekilde oluştuğunu göstermiştir. Nanoçöktürme tekniği ile hazırlanan NP1-TEM kodlu formülsyon, çift emülsiyon çözücü buharlaştırma tekniği ile hazırlanan NP2-TEM kodlu formülasyona kıyasla daha küçük parçacık boyutu, daha dar boyut dağılımı, daha yüksek kapsülleme verimliliği ve daha verimli hücresel alım gibi üstün özellikler göstermiştir. Ayrıca, U-87 MG glioblastoma ve NIH/3T3 fibroblast hücre hatlarında yapılan sitotoksisite çalışmaları, NP1-TEM için gelişmiş tümör seçiciliği ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretimini ortaya koyarak seçici tümör hedeflemesi potansiyelini vurgulamıştır. Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar optimize edilmiş nanoenkapsülasyonun TEM salımını ve terapötik performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini ve yeni nesil GBM tedavileri için umut verici bir strateji sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Treatment options for glioblastoma multiforme (GBM) remain highly limited. As one of the most lethal primary brain tumors, GBM presents significant therapeutic challenges. Although temozolomide (TEM) is the standard chemotherapeutic agent used in GBM treatment, its clinical efficacy is severely hampered by rapid systemic clearance, low brain penetration, and non-selective cytotoxicity. In this study, two innovative oral TEM delivery systems based on PLGA nanoparticles (NPs) were developed and comparatively evaluated using nanoprecipitation and double emulsion solvent evaporation techniques. Comprehensive physicochemical characterization—including particle size, polydispersity index (PDI), zeta potential (ZP), encapsulation efficiency (%EE), in vitro release, release kinetics, and solid-state analysis (DSC and FTIR)—confirmed the successful formation of nanosystems with favorable properties. The NP1-TEM formulation, prepared via nanoprecipitation, demonstrated superior features compared to the NP2-TEM formulation obtained via the double emulsion technique, including smaller particle size, narrower size distribution, higher encapsulation efficiency, and more efficient cellular uptake. Furthermore, cytotoxicity studies conducted on U-87 MG glioblastoma and NIH/3T3 fibroblast cell lines revealed enhanced tumor selectivity and elevated reactive oxygen species (ROS) generation for NP1-TEM, highlighting its potential for selective tumor targeting. The findings of this thesis study indicate that optimized nanoencapsulation significantly improves the release and therapeutic performance of TEM, offering a promising strategy for the next generation of GBM treatments.