Erişkinlerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile hipertansiyondan korunma tutumları arasındaki ilişki
The relationship between health literacy levels and preventive attitudes toward hypertension in adults
- Tez No: 957423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erişkin bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile hipertansiyondan korunma tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem ve Gereçler: Bu araştırma gözlemsel, kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma 01.04.2025-01.06.2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, 18-65 yaş arası bireylerde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, 14 sorudan oluşan Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOYÖ) ile 26 sorudan oluşan hipertansiyondan korunma tutumları ölçeği (HKTÖ) kullanılmıştır. Ek olarak katılımcıların sosyodemografik bilgileri toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya toplam 390 kişi katılmıştır. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı puan ortalaması 31,2±6,3; hipertansiyondan korunma tutumu puan ortalaması ise 68,5±9,7 olarak bulunmuştur. Kadınların, yüksek eğitim düzeyine ve gelir seviyesine sahip bireylerin, genç yaş grubundakilerin ve kronik hastalığı olmayanların her iki ölçekte de anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between health literacy level and hypertension prevention attitudes in adults. Materials and Methods: This is an observational, cross-sectional study. The study was conducted between 01.04.2025-01.06.2025 in individuals aged 18-65 years who applied to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Güneşli Education Family Health Center. The Health Literacy Scale (HLSS) consisting of 14 questions and the Hypertension Prevention Attitudes Scale (HPAS) consisting of 26 questions were used as data collection tools. In addition, sociodemographic information of the participants was collected. Results: A total of 390 people participated in the study. The mean health literacy score was 31.2±6.3 and the mean hypertension prevention attitude score was 68.5±9.7. It was found that women, individuals with higher education and income levels, those in the younger age group and those without chronic diseases had significantly higher scores in both scales.