Yapılarında sülfonamid içeren bazı yeni bileşiklerin sentezleri ve antinosiseptif etkilerinin değerlendirilmesi
Synthesis and evaluation of the antinociceptive effects of some newly designed compounds containing sulfonamide moieties
  1. Tez No: 957421
  2. Yazar: SAYED MANSOUR AHRARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN, DOÇ. DR. DERYA OSMANİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, yapılarında sülfonamid içeren 10 adet orijinal bileşik tasarlanmış, sentezlenmiş ve potansiyel antinosiseptif etkinlikleri in vivo yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Bileşiklerin siklooksijenaz (COX) enzimleri ile olası etkileşimleri ise in silico yöntemler ile incelenmiştir. Antinosiseptif etkiyi araştırmak üzere gerçekleştirilen sıcak plaka ve kuyruk sıkıştırma testlerinden elde edilen veriler serideki bileşiklerin 10 mg/kg'lık dozlarının farelerin yanıt sürelerini artırmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular bileşiklerin akut termal ve mekanik nosiseptif uyaran ile indüklenen ağrı iletimi üzerine spinal ya da supraspinal düzeyde antinosiseptif etkinliğe sahip olmadıklarını ortaya koymuştur. Diğer yandan serideki 4a, 4b, 4d, 4f, 4g, 4i ve 4j kodlu bileşikler asetik asit ile indüklenen kıvranma testinde ve formalin testinin erken fazında farelerin kimyasal nosiseptif uyaran ile indüklenen yanıtlarında anlamlı azalma sağlamışlardır. Bu bulgular söz konusu bileşiklerin periferal inflamatuar süreçlerle ilişkili tonik ağrı modellerinde etkili olduklarını ortaya koymuştur. Bileşiklerin etki mekanizmalarına yönelik bir öngörü sğlamak üzere yapılan moleküler yerleştirme (docking) çalışmaları 4j kodlu bileşiğin COX-1; 4f, 4g ve 4i kodlu bileşiklerin ise COX-2 enzimleri ile etkileştiğini ortaya koymuştur. 4i kodlu bileşiğin COX-2 enziminin aktif bölgesi ile oluşturduğu kompleksin stabilitesi moleküler dinamik çalışmaları ile doğrulanmıştır. Bu çalışmada literatüre antinosiseptif etkili orijinal sülfonamid türevleri kazandırılmış olmakla birlikte, etkili bulunan bileşiklerin ilaç olabilme potansiyellerinin değerlendirilebilmesi için kapsamlı farmakokinetik (biyoyararlanım, yarı ömür, doku dağılımı vb.) ve farmakodinamik (etkinlik, güvenlik vb.) çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 10 novel compounds containing sulfonamide moieties were designed, synthesized, and their potential antinociceptive activities were investigated using in vivo methods. The possible interactions of these compounds with cyclooxygenase (COX) enzymes were also examined through in silico approaches. The data obtained from the hot plate and tail clip tests conducted to investigate antinociceptive effects demonstrated that the 10 mg/kg doses of the compounds in the series did not prolong the response times in mice. These findings suggest that the compounds do not exhibit antinociceptive effects at the spinal or supraspinal level in models of acute thermal or mechanical nociceptive pain. In contrast, compounds coded 4a, 4b, 4d, 4f, 4g, 4i, and 4j significantly reduced the nociceptive responses of mice to chemically-induced pain stimuli in the acetic acid-induced writhing test and the early phase of the formalin test. These results indicate that the compounds are effective in tonic pain models associated with peripheral inflammatory processes. Molecular docking studies conducted to provide insight into the potential mechanisms of action revealed that compound 4j interacts with COX-1, whereas compounds 4f, 4g, and 4i interact with the COX-2 enzyme. The stability of the complex formed between compound 4i and the active site of COX-2 was further confirmed through molecular dynamics simulations. While this study contributes novel sulfonamide derivatives with antinociceptive properties to the literature, further comprehensive pharmacokinetic (e.g., bioavailability, half-life, tissue distribution) and pharmacodynamic (e.g., efficacy, safety) investigations are required to evaluate the drug-likeness and therapeutic potential of the effective compounds.