Çocuklarda büyük azı- keser hipomineralizasyonunda semi-direkt CAD/CAM hibrit seramik onlaylerin hibrit kompozit onlaylerle karşılaştırılması: prospektif randomize klinik çalışma
Comparison of semi-direct CAD/CAM hybrid composite and hybrid ceramic onlay restorations in children with molar–incisor hypomineralization: A prospective randomized clinical trial
  1. Tez No: 957427
  2. Yazar: GALİP HAKKI ALP AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN EREN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu prospektif, randomize, split-mouth klinik çalışmanın amacı; Büyük Azı – Keser Hipomineralizasyonundan (BAKH) etkilenmiş daimi birinci molar dişlerde, dijital iş akışıyla hazırlanan hibrit kompozit blok (HKB) ve hibrit seramik blok (HSB) onley restorasyonların kısa dönem klinik performanslarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya MIH-TNI indeksine göre 2b, 2c, 4b ve 4c skorlarına sahip, 8–13 yaş aralığında 20 çocuk hasta (40 diş) dâhil edilmiştir. Split-mouth tasarımla bir dişe hibrit kompozit blokla (Grandio blocs, VOCO), kontralateral dişe ise hibrit seramik (ENAMIC, VITA) blokla hazırlanan onley restorasyonlar uygulanmıştır. Tüm restorasyonlar dijital ölçü, CAD/CAM tasarımı ve frezleme ile hazırlanmış; universal dual-cure rezin siman ile adeziv protokole uygun şekilde simante edilmiştir. Klinik değerlendirme, modifiye USPHS kriterlerine göre iki bağımsız ve kör değerlendirici tarafından yapılmıştır. Postoperatif hassasiyet Schiff soğuk hava testiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This prospective, randomized, split-mouth clinical study aimed to compare clinical performance of two different CAD/CAM onlay restorations—hybrid composite block (HCB) and hybrid ceramic block (HCB)—prepared using a digital workflow for permanent first molars affected by Molar–Incisor Hypomineralization (MIH). Material and Methods: The study included 20 child patients (40 teeth), aged 8–13 years, with MIH defects scored as 2b, 2c, 4b, or 4c according to the MIH-TNI index. Using a split-mouth design, one molar was restored with an onlay fabricated from hybric composite block (Grandio blocs, VOCO), while the contralateral molar received an onlay fabricated from hybrid ceramic block (ENAMIC, VITA). All restorations were fabricated using digital impressions, CAD/CAM design and milling, and cemented using a universal dual-cure resin cement following appropriate adhesive protocols. Clinical evaluations were performed by two independent, blinded examiners according to modified USPHS criteria. Postoperative hypersensitivity was assessed objectively using the Schiff cold air sensitivity scale.