Ratlarda kan kaybı ile demir eksikliği ve demir eksikliği anemi modeli elde edilmesi
Establishment of iron deficiency and iron deficiency anemia model by blood loss in rats
- Tez No: 957426
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EMEL ÖZYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışma, farklı hacim ve sürelerde uygulanan tekrarlayan venöz kan alımı yoluyla ratlarda demir eksikliği (DE) ve demir eksikliği anemisi (DEA) modelleri oluşturarak, bu modelleri hematolojik, biyokimyasal ve klinik parametreler açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Literatürde DE'ye özgü ayrı bir hayvan modeli bulunmamakta, mevcut DEA modelleri ise yöntem ve süre açısından heterojenlik göstermektedir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı hem DE hem de DEA'yı standart, kısa süreli ve biyolojik olarak geçerli bir protokolle modellemek ve elde edilen yapının ileri düzey deneysel uygulamalara temel oluşturma yeterliliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 32 erişkin dişi Wistar albino rat rastgele dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna müdahale yapılmazken, diğer gruplardan sırasıyla 14 gün boyunca 0,5 mL/gün (günlük 0,2 mL/100 gr, toplamda %3'lük kan hacmi), 14 gün boyunca 1 mL/gün (günlük 0,4 mL/100 gr, toplamda %6'lık kan hacmi) ve 7 gün boyunca 2 mL/gün (günlük 0,8 mL/100 gr, toplamda %12'lik kan hacmi) venöz kan alındı. Yalnızca 2 ml/gün kan alınan grupta hemodinamik dengeyi sağlamak adına hacim replasmanı yapıldı. Kan örnekleri lateral kuyruk veninden günlük olarak alındı. Müdahale öncesi ve sonrası hematolojik ve biyokimyasal parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The study aims to establish iron deficiency (ID) and iron deficiency anemia (IDA) models in rats through repeated venous blood collection at different volumes and intervals, and to evaluate these models in terms of hematological, biochemical, and clinical parameters. There is no separate model specific to ID in the literature, and existing IDA models exhibit heterogeneity in terms of method and duration. In this context, the aim of the study is to model both ID and IDA using a standard, short-term, and biologically valid protocol and to demonstrate the potential of the obtained structure to serve as a basis for advanced experimental applications. Materials and Methods: In this study, 32 adult female Wistar albino rats were randomly divided into four groups. No intervention was performed on the control group, while the other groups received 0.5 mL/day (0.2 mL/100 g daily, totaling 3% of blood volume) for 14 days, 1 mL/day (0.4 mL/100 g daily, totaling 6% of blood volume) and 2 mL/day for 7 days (0.8 mL/100 g daily, totaling 12% of blood volume) were administered to the other groups, respectively. Blood samples were collected daily from the lateral tail vein. Volume replacement was performed to maintain hemodynamic balance in the group receiving only 2 mL/day of blood. Hematological and biochemical parameters were evaluated before and after the intervention.